Çocuklarda Kaygı

Dört Mevsim Gelişim Anaokulu yöneticisi ve Eğitim Danışmanı Zübeyde Bağlan’ın yazılarına zaman zaman yer vermeye karar verdim. Kendisinden ve eğitiminden kızım ve ben büyük ölçüde faydalanıyoruz ve oldukça memnunuz kendisinden.
Kızım okulda bense özel yaşantımda her gün beraberiz diyebilirim. Asya’nın da yakın zamanda özellikle başaramama korkusu var. Mesela ödev yaparken! Biliyor ama ufak bir hata yaptığı anda hemen devamını getirememekten korkarak bırakıyor. Eğer konuşarak güvenini yerine getirmeyi başarırsam ödeve devam ediyoruz ama başaramazsam ödev yapması için üstelemeyerek konuşmaya devam ediyorum. Konuşmakta istemezse kafasını başka şeylerle meşgul ederek rahatlatıyorum.
Bence küçük yaşta almak zorunda kaldıkları sorumluluklarda onları korkulara sürüklüyor. Bence en doğrusu biraz olsun oluruna bırakabilmek. Çünkü; çocuklar bizden daha çok neden sonuç ilişkisi kurabiliyor ve sorun çözmede bizlerden daha başarılılar. Oluruna bırakıp, kendi kararlarını vermelerine imkan sağlarsak daha başarılı olurlar diye düşünüyorum. Bu benim fikrim ama bir eğitim danışmanının gözünden de görmek lazım. Zübeyde Bağlan “Çocuklarda kaygı nedenleri ve onlara nasıl yardımcı olabiliriz?” sorusunun yanıtını vermiş. Okumanızı tavsiye ederim.

ÇOCUKLARDA KAYGI KENDİNİ NASIL GÖZTERİR?

Bu hafta ele alacağımız konu uzun, bir o kadarda sabır isteyen bir süreç. Günümüzdeki, sorunlardan biri çocuğun kaygılı, neden böyle hissediyor, ne yapmalıyım? Kaygı çocukları nasıl etkiler? Kaygı farklılıkları nelerdir? Her çocuk ayrı bir bireydir ve iki kaygılı çocuk tamamen aynı davranmaz. Ancak tanımlayabileceğimiz benzerlikler vardır. Kaygı zihinsel işlemlerde yâda düşüncelerde yaşarlar. Kaygılı çocuk, bazı tehlike yâda tehtid turlarına odaklanan düşüncelere sahip olurlar. Örneğin; (yakınını kaybetme, kalabalık ortamda gülünç duruma düşmek, karanlık, ses, hayalet, yaratık vb.) çocuk endişelendiğinde bedeninde kaygı yaşar. Fiziksel olarak karnı ağrır, başı ağrıya bilir, kusma eğilimindedir. Mide bulantısı çeker. Çocuklarda devreler I. II. III evreler diye sınıflandırılabilir.

Kaygılı çocuklar yerinde duramaz, dolaşıp durur, ağlar, bir şeye sarılıp titrer tepkiler verir.

ÇOCUKLARDA KAYGI YARATAN ETKENLER?

Bu sorunun yanıtını tam bilen yoktur. Ancak bilim adamlarının araştırmalarından yola çıkarsak kısaca;

Kaygının kalıtımsal olduğu neredeyse kesin gibidir. Anne–Baba hangisinde kaygı yüksekse çocuğa da geçmesi çok doğal gözüküyor. Bazı durumlarda ciddi düzeyde bir anne, babayla karşılaşırken, diğer durumlarda da ortalamanın biraz üzerinde biraz kaygılı bir anne babayla karşılaşabilir. Bu durum, özellikle kaygısı çok yüksek olan çocuklarda gözükür. Nasıl ki insanların boyları yâda saçlarının renkleri farklıysa duygusallık dereceleri de farklıdır.

KAYGILI ÇOCUĞA NASIL YARDIM EDEBİLİRİZ?

 • Çocuğa aşırı derecede güven vermek ( örneğin, her şeyin iyi olacağını söylemek)
 • Çocuğa durumla nasıl başa çıkabileceğini tam olarak söylemek
 • Çocuğun kaygısını, korkularını araştırıp üzerinde tartışmak kaygılarını anlamaya çalışmak.
 • Çocuğa karşı dirençli olmak ve durumdan kaçınmasına izin vermemek.
 • Çocuğa korktuğu durumdan uzaklaştırmak yada kaçınmasına izin vermek
 • Kaygılarıyla yapıcı bir şekilde başa çıkabilmek için kendi başına karar vermesi konusunda çocuğu teşvik etmek
 • Çocuğun kaygılarını görmezlikten gelmek

Anne–Baba olarak kaygılı bir çocukla ilgilenmek zor bir süreçtir, sizlere bazı önerilerde bulunmaya gayret ettim. Özellikle nefes egzersizlerde çok yararlıdır. Bu konuya ilerleyen günlerde köşemde yazılarımla sizlere ulaşacağım.

Eğitim Danışmanı

Zübeyde BAĞLAN


Kaydet

Kaydet

Kaydet

12 Responses

 1. Faydalı bir yazı olmuş 🙂

 2. Faydalı bir yazı olmuş 🙂

 3. Gizem Gürler dedi ki:

  Yazı çok yararlı gerçekten. Benim ilkokul dönemim çok sancılı geçtiği için böyle şeylerin önemli olduğunu şu anda daha iyi anlıyorum.

 4. Gulsah Meral dedi ki:

  Benim bir oğlum var. Şimdilik daha küçük ama böyle yazılar bizim için de çok yol gösterici oluoyr. Teşekkürler.

 5. Şirin Kanatlar dedi ki:

  Yol gösterici paylaşımınız için teşekkür ederiz.. Çocuğum olmasa da,yeğenlerim için sıkça araştırmaya çalıştığım,ilgilendiğim konular..

 6. Ne önemli bir konu gerçekten (:

 7. Önemli bilgiler bunlar ,annelerin muhakkak okuması gerek…

 8. Bahar Elkovan dedi ki:

  evet hepimizin o zamanlara dair anıları bilinç altına yerleşiyor. öğretmen okul ve aile çok önemli

 9. Bahar Elkovan dedi ki:

  zübeyde hanımın yazılarını paylaşmaya özen gösteriyprum. sevgiler

 10. Bahar Elkovan dedi ki:

  teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir