5 Yaş Zeka Gelişimi ve Yapılması Gerekenler

5 yaşına gelmiş bir çocukta beyin gelişimi büyük ölçüde tamamlanmış olur. Bu yaşlar artık süratli gelişimin son zamanlarıdır ve anne-babalar bu son fırsatlarını iyi değerlendirmelidirler.
Bu yaşta artık el-göz koordinasyonu ile yapılan faaliyetlere ağırlık vermek gerekir. Vücut ve kas yapıları artık belli bir düzeye gelmiştir ve istediği bir çok şeyi yapabilecek güç ve zekaya ulaşmıştır. Bu dönemde çocuğun adım adım kapasitesini zorlayın ama takıldığı yerlerde durmasını bilin.
Bu yaşına kadar yapabildiklerini sayıları artırarak yapabilir konumda olurlaMesela; büyük-küçük kavramlarını ve sıralama kavramını öğrenmiş çocuk artık 10 tane kalemi boylarına göre ayırt edebilir ve sıralayabilir durumdadır. Anne ve babalar bu sayıyı gün geçtikçe artırmalı ve beynini daha fazla kullanmasını sağlamalıdırlar.
5 yaşından itibaren hayalleri daha gerçeğe dönük olur ve tabi istekleri de. Artık kalem tutmasına hakim olan çocuğunuza bu güne kadar ne resim yapmasını siz söylerken bundan sonra kendisi düşünüp bulmasını sağlayın. Makas ile kesim yapma, karalama gibi yeteneklerin 5 yaş döneminde öğrenilmiş ve güzel bir şekilde yapılıyor olması gerekmektedir.

Zaman kavramı çocuklarda tam olarak 5 yaşında oturur. Çocuklarınızla zaman üzerine sürekli çalışmalarda bulunun. Ona yaptığı her şeyi belli bir zaman çerçevesinde yapması gerektiğini öğretin. Oyun oynaması için veya bir görevi yerine getirmesi için belli zamanlar koyun ve bu zamanı iyi kullanmasını öğretin.

Çocuklarınızı karşınıza alıp bol bol sohbet edin ve bu sohbetler esnasında ona sürekli yeni bilgiler yükleyin. Çocuğunuz 5 yaşına geldiğinde bu güne kadar öğrendiği şeyleri kullanmaya başlaması gerektiği yaşına gelmiştir. Onlara öğrendikleri bilgileri kullandırın. Bu şekilde hızlı düşünmeyi ve beyninde yazılı bilgileri nasıl çağırması gerektiğini öğrenecektir.
Eğitim Danışmanı
Zübeyde BAĞLAN

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

2 Responses

  1. Hüzün Sarisi dedi ki:

    Küçük oğlum tam 5 yaşında. Taşıtlarına göre bazı şeylere çok erken başladı bazılarına çok geç. Yürümek wc alışkanlığı oldukça geç oldu. Ama okuma yazma, sayılar ingilizce kelimeleri çalışmak hep erken. En son götürdüğüm uzman önce wc sorununu halledin diye gönderdi bizi:)
    Wc alışkanlığını yeni kazandı ama rakamlar ve harflerle 2.5 yaşında samimi olmaya başladı. 3.5 yaşında okumaya başladı 4 yaşında yazmaya. İngilizceye takmış durumda. İzlediği videolar ingilizce çoğunlukla.
    Kısacası ne yapacağımı şaşırdım

  2. Hüzün Sarisi dedi ki:

    Taşıtlarına göre yazacaktım taşıtlar olmuş:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir