Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi - Eğitim / Çocuklarda Stres Yönetimi

Çocuklarda Stres Yönetimi

 

İş, ev, ailevi sorunlar, para, sağlık vs derken hepimiz bir şekilde koşturma ve stresten nasibimizi alıyoruz. Peki bu koştrumaca sizce çocuklarımıza nasıl yansıyor?

Çocuğumun stres altında olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çocuğun hareketlerinde belirli bir değişiklik gözlemliyorsanız,çocuk stres altında olabilir. Bu tarz durumlarda ise en belirgin haller; isteksizlik, depresif haller, uyku ve yeme bozuklukları, içe kapanıklık, endişe ve ilgisizliktir. Bu çocuklar duygularını kontrol edemezler, aniden başlayan sinir ve ağlama krizleri yaşarlar.

Gelişen ilgisizlik ve isteksizlik, okul başarısında düşüş, aile ve akraba çevresine karşı olumsuz değişiklikler, uyku problemleri, baş ağrısı, karın ağrısı gibi fiziksel problemler ve kişilik özelliklerinde fark edilen olumsuz değişiklikler stresli çocuğun göstergesidir.

Çocuklar Neden Strese Girer?
Çocuklarda stresin temel kaynaklar iki tanedir. Biri iç kaynaklar diğeri dış kaynaklardır.

İç Kaynaklara Göre Ortaya Çıkan Nedenler
Çocuğun gelişimine bağlı olan nedenler: Çocuklar büyürken farklı gelişim evrelerinden geçerler. Her gelişim evresinin de ayrı zorlukları vardır. Çocuklar bu zorluklarla baş ederken bazen kendilerini stres altında hissedebilirler. Mesela; tuvalet alışkanlığı kazanması gereken bir dönemde çocuk artık kendi vücudunun işleyişini kontrol etmek adına bir sorumluluk kazanır ama bu sorumluluğu bir alışkanlığa çevirene kadar zamana ihtiyacı vardır. Bu durumla mücadele etmek onu strese sokabilir.

2. Çocuğun Karakteristik özelliklerine bağlı ortaya çıkan nedenler: Çocuk içedönük, hassas ve dış etkenlerden kolayca etkilenen bir yapıda olabilir ya da tam tersi dışa dönük, sosyal ortamlara açık bir karakter yapısına sahip olabilir. Çocukların sahip oldukları karakter özellikleri onların dış etkenlerden nasıl etkileneceklerini belirler. Çocuğunuz hassas ve içedönük bir karakter özelliği taşıyorsa strese daha duyarlı olabilir.

3. Fiziksel nedenler: Çocuğunuzun sahip olduğu bir fiziksel engel ya da kronik bir rahatsızlık onun stresli olmasına neden olabilir. Sağlık sorununun tedavisi süresinde psikolojik yardım almak bu noktada önemlidir.

Dış kaynaklara göre ortaya çıkan nedenler…
1. Aile etkeni: Huzursuz ve düzensiz aile ortamı çocuğun kendi psikolojik olarak rahat hissedememesine sebep olacak ve bazı stres belirtileri göstermesine yol açacaktır.

2. Arkadaş ortamına bağlı etkenler: Çocuğun okuldaki ya da diğer sosyal çevrelerindeki arkadaş gruplarında kendini rahat hissetmesi çok önemlidir. Çocuğunuz arkadaş ortamında kendini dışlanmış ya da zayıf hissediyorsa stres belirtileri gösterebilir.

3. Akvite çılgınlığı: Anne babalar olarak çocuğumuzun donanımlı yetişmesini istiyoruz ama bazı sınırlar koymayı unutup onu o aktiviten bu aktiviteye koşturmaya devam ediyoruz. Çocuğumuzun yorulabileceğini, sıkılabileceğini ya da bu aktivitelere devam etmek istemeyeceğini unutabiliyor ve bunu düşünmüyoruz. Stres böyle durumlarda ortaya çıkabilir.
Günümüzde, ailelerde gözlemlediğim çocuğun çocuk olduğunu unutarak bir koşturma, kurslardan kurslara yarış halinde olmaları aslında çocuklar yaşının gerektirdiği OYUN sürecini sağlıklı geçirmeleridir. Stres büyüklerde gözlemlendiği kadarıyla çocuklarda, fazlasıyla ortaya çıkmaktadır.. Nefes almasına, birey olduğunu unutmadan, cocukluğunu yaşamasına izin verilmelidir. Zamanı geldiğinde çocuğunuz büyüyecek, yaşından önce çok fazla sorumluluk verilmesi doğru değildir.

Eğitim Danışmanı
Zübeyde BAĞLAN

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Evde dil ve konuşma terapisi egzersizi

Ama arkadaşlar iyidir

Hep yaramazlık yapacak değiller ya. Arkadaşları ile bir araya gelince böyle güzel şeyler de oluyordu. …

7 yorumlar

  1. çok doğru yaklaşımlar ve öneriler sunulmuş çok faydalı bir yazı teşekkürler Baharcım.

  2. Ne kadar güzel bir yazı olmuş.. Paylaşım için çok teşekkür ederiz 🙂

  3. Bilgilendirme ve bu güzel paylaşım için çok teşekkürler, sevgiler…

  4. teşekkürler hatice hanım… sevgiler

  5. ben teşekkür ederim umarım faydalı olmuştur.

  6. ben teşekkür ederim sevgiler

  7. Cok faydali bir paylasim olmus..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super