Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi - Eğitim / Çocuğunuzun Yerine Karar Vermeyin

Çocuğunuzun Yerine Karar Vermeyin

Eğitim Danışmanı Zübeyde Bağlan bu hafta anne-babaların davranışlarının çocuğa etkileri üzerinde bir yazı hazırladı. Her çocuk bir birinden farklıdır ancak özellikle kıyaslamak ve -mış gibi yapmak gibi bazı kritik davranışların her çocuk üzerinde etkisi vardır. Fikren ve zihnen sağlıklı çocuklar yetiştirmek için önemli olan bu detayları önemsemek gerek… Tabi ki çocuk olduklarını unutmadan 🙂

ÇOCUĞUNUZ YERİNE KARAR VERMEYİN
Çocuğa sorduğumuz soruları, çocuklarının yerine yanıtlayan anne ve babalar olabiliyor. Bu tip anne ve babalara “Helicopter parent” yani “Helikopter Ebeveyn” deniliyor.

Hatta bunun çok bilinen bir karikatürü vardır, annenin tepesinde bir helikopter pervanesi var, çocuğun en küçük bir ihtiyacı olduğunda koşar ve yardıma yetişir. Doğru anne-baba davranışı, çocuk terlediğinde hemen onun sırtına havlu koymak yerine, çocuğun -örneğin futbol oynadıktan sonra- terlediğini hissettiğinde, atletini değiştirmesi gerektiğini öğretmektir.

Çocuğu başka çocuklarla kıyaslamak
Kendi çocuğumuza başka çocukların davranışlarını örnek göstermek, onlarla çocuğumuzu kıyaslamak, yermek ve serzenişte bulunarak, çocuğumuza olumlu bir davranış modelini kazandırmamız mümkün değildir! Çocuğumuzu bir başka çocukla kıyaslamak, mukayese etmek, bir başka çocuğun davranışını örnek olarak sunmak, çocuğunuzla aranızdaki iletişimi olumsuz etkileyecektir.

-mış gibi yapmak!
Severmiş, umursarmış, önemsermiş gibi davranmamak gerekir. Çünkü çocuklar emin olun bunu anlar. Samimiyetle olanı ve samimiyetsiz olanı çocuklar çok iyi hissederler. Çocuğumuzun söylediğini, arzusunu, düşüncesini, duygusunu önemsiyormuş gibi yapıyoruz diyelim. Bir söz veriyoruz ama yapmıyoruz, ona bir vaatte bulunuyoruz ancak yerine getirmiyoruz, ona zaman ayıracağımızı söylüyoruz ama ayırmıyoruz. Bu durumda çocuk “-mış gibi” yaptığımızı hisseder. Bu aşamadan sonra, artık çocuğunuzdan bir şey talep ettiğinizde, bunun ne kadar gerçekçi ve gerekli olduğunu sorgulamaya başlayacaktır.

Günümüzün anne–babalarının genel sorunu çocuklarının, çocuk olduğunu unutarak beklentilerini hep üst noktaya taşımak. Yarış halinde olmak. Unutmayalım, bizlerde çocuk olduk ve bırakalım çocuklarımız çocukluğunu doya doya yaşasınlar.
Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Evde dil ve konuşma terapisi egzersizi

Ama arkadaşlar iyidir

Hep yaramazlık yapacak değiller ya. Arkadaşları ile bir araya gelince böyle güzel şeyler de oluyordu. …

5 yorumlar

  1. Çok değerli bilgiler, emeğinize sağlık..

  2. Anne, babalar için çok değerli bilgiler.Ama terlediğinde atlet değiştirmesi gerektiğini öğretmek gerçekten güzel bir örnek olmuş.

  3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  4. Çok güzel bilgiler tesekkürler.

  5. Baharcım yine harika bir yayın teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super