Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi - Eğitim / Çocuklarda Saldırganlık ve Öfke Kontrolü

Çocuklarda Saldırganlık ve Öfke Kontrolü

Çocuklar özellikle belli bir yaşa gelmiş anne babaların bir kısmının en büyük sorunlarından biri sanırım saldırganlıktır.

Çocuklarda dönemsel bir sorun oluşunun yanı sıra aile içindeki davranışların da bir yansıması olan bu durum; kontrol altına alınmazsa ileriki dönemlerde ciddi sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Özellikle okul öncesi ve okul çağında çocukların çoğunluğu bu süreçten geçir. En keyifli anlarında bile bir anda arkadaşlarını ısırmaya, tükürmaye, vurmaya ve kurallara uymamaya başlayabilirler. Saldırgan davranışlar gösteren bu çocuklar ailelerin bir dönem korkulu rüyası haline gelebiliyor.

Aslında saldırgan davranışlar çocuğun duygularını farklı şekilde anlatmasıdır. Özellikle de bu duygu çelişkisi erkek çocuklarda daha çok saldırgan davranışlara dönüşür.

Çocuk saldırganlığı iki sözle ya da fiziksel olarak gösterir.
Ve genelde bu durumun temeli aile içerisindeki davranış şekillerinden kaynaklarınır. Saldırgan çocukların çoğundaki temel sorun anne ve babanın konuşmak yerine fiziksel cezalar uygulayarak disiplin sağlamaya çalışıyor olmasıdır. Buna maruz kalan çocuk sorunlarını konuşarak çözmez. Bu nedenle de şiddetle çözmeyi seçer.

Çocuk Neden Saldırdanlaşır?

 • Çocuk şiddet görüyorsa ve yeteri kadar ilgi ve sevgi görmüyorsa,
 • Sık sık fiziksel ya da sözel şiddete maruz kalıyorsa, aile içinde sürekli tartışmalar oluyorsa, özellikle anne-baba çocuğun yanında kavga ediyorsa,
 • Anne ve baba çocuğa baskı yapıyorsa, sürekli kontrol altında tutmaya çalışıyorlarsa, tutarsız bir şekilde disiplin sağlamaya çalışıyorlarsa çocuk saldırgan tepkiler gösterir.

Çocuk anne ve babasını örnek alır ve onları kendine model olarak görür. Babam ya da annem böyle yapıyor, bende böyle yapmalıyom diye düşünür.

 • Aile çocuğun saldırgan davranışlarını destekliyorsa çocukta yaptığı hareketleri devam ettirir.
 • Çocuğun saldırgan davranışlar sergilemesinde televizyonun da etkisi var. İzlediklerinden etkilir ve onu cezbeden karakter gibi olmak ister.
Çocukta Şiddet Eğilimini Engellemek için Neler Yapılmalı?
 • Öncelikle çocuğun bu davranışının nedeni tespit edilmeli. Sonra uygun bir dille konuşmalı ve gerekli ihtiyaçları karşılanmalıdır.
 • Anne ve baba model olurken çok dikkat etmelidir. Şiddete yönlendirecek davranışlardan kaçınılmalıdır.
 • Disiplin sağlarken, sürekli ceza vermek kesinlikle hatadır. Bunun yerine anlayacağı dilden konuşmak, sevgiyle yaklaşmak en matıklısıdır. Çocuğa sürekli ceza vermek onu asi ve daha hırçın yapar.
 • Çocukla az dahi olsa kaliteli vakit geçirmek önemli. Mümkünse çocuğa oyun köşesi oluşturun ve geniş oyun alanlarında oyun oynamasına izin verin. Böylece enerji ve gerilimini atmasını sağlayabilirsiniz.
 • Aile içindeki bir sorunu bağırarak çözmek yerine sakin konuşarak çözmeye çalışın ve asla şiddet uygulamayın.
 • Çocuğunuzu asla kimseyle kıyaslamayın, başkalarının yanında eleştirmeyin. Mümkün olduğunca olumsuz davranışlarını görmeyin ve olumlu davranışlarını ödüllendirin.
 • Çocukta var olan saldırganlık davranışını yenmek için çocuğu başka şeylere yönlendirin. Örneğin dilediği bir spor dalına yönlendirmek faydalı olabilir.
 • Sabit bir yatma saati belirleyin.

Eğer bu davranışları aile olarak çözmede zorluk çekiyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin..

Eğitim Danışmanı

Zübeyde Bağlan

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Evde dil ve konuşma terapisi egzersizi

Ama arkadaşlar iyidir

Hep yaramazlık yapacak değiller ya. Arkadaşları ile bir araya gelince böyle güzel şeyler de oluyordu. …

17 yorumlar

 1. Yine çok yerinde ve harika bir yayın Baharcım altına imza atılacak kadar kıymetli

 2. Çok güzel derlemişsiniz. Ben de bir ek yapmak isterim. Tüm bunların haricinde çocuğun karakteri de önemli rol oynuyor. Sadece benim düşündüğüm doğru fikrine odaklı, işler onun istediği gibi olmayınca saldırganlaşan, dışarıdan gelen hiç bir uyarıyı ya da yardımı kabul etmeyip kendini kapatan, kural tanımaz inatçı çocuklar. Oğlumdan biliyorum. Yardım da almaya çalıştık en sonunda karakteri bu cevabıyla karşılaştık. Tüm ebeveynler için diliyorum, inşallah huzurlu çocuklar yetiştirebiliriz.

 3. Kesinlikle haklısınız… Her çocuk ayrı ve tüm bu söylenenler söylenmesi kolay olan kısmı… Ama bazı şeyler ne kadar zor olsa da olmazsa olmaz maalesef…

 4. Teşekkürler Hatice Hanım…

 5. Çok güzel bilgiler. Ben de temiz havada enerjilerini atmalarindan yanayim çok iyi geliyor.

 6. Kesinlikle… Zaten eve sokmak imkansız onları yaz geldiğinde

 7. o çocuğu saldırgan davranışı için destekleyen aileleri eğitmek lazım önce tabi..

 8. Evet bir çok örneği var o tarz ailelerin. Bu tavırların ne kadar büyük sorunlara neden olduğunu büyüdükçe görüyoruz ama bazen çok geç olabiliyor maalesef

 9. Bizimki bir dönem marsupilami izlediği sürece siddet uygulardı, o çizgi filmi izletmsine engel olduk, düzeldi 😉

 10. Tv çocukları çok etkiliyor maalesef ama teknolojiden uzak tutmakta oldukça zor şu dönemde.

 11. Merhaba orgucantam hatice hanımın bloğunda geliyorum gelmişken selam vermeden gitmeyeyim dedim bize de beklerim hayırlı ramazanlar

 12. Teşekürederim… Uğrayacağım. sevgiler

 13. Harika bir yazı tebrikler…

 14. Kişilik de önemli bir etken. Aza indirebilinir ama tamamen de durdurulamaz sanirim. Güzel bir yazi.

 15. haklısınız. her insan parmak izi gibi. bir örneği daha yok

 16. Çocuk taklit ediyor. Benim sözlerim, benim hareketlerim. "Dışarıdan böyle mi görünüyorum" diyorum bazen. Olabildiğince yanında sakin olmaya gayret ediyorum. Oğlum da çok sakin, bir şeye inat ettiği zaman çare sarılmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super