Çekingen Çocuk

 

Son zamanlarda Eğitim Danışmanı olarak bana en çok gelen sorular “Çocuğum içine çok kapanık. Neden böyle oldu, ne yapabilirim.” gibi problemler. O yüzden bu hafta bu konuyu ele almak istedim.

Çekingen Çocuk: Onu Anlamak ve Ona Yardımcı Olabilmeniz için Öneriler

Çekingenlik Nedir?
Çekingenlik duygusu, evrenseldir ama kişilerin sosyal uyarıcılarla baş edebilmesi için ortaya çıkan bir strateji olarak da görülmektedir.
Çekingen çocuk çeşitli duygularhisseder: Korku ve merak, gerginlik ve memnun etme gibi.

Çekingen çocuk, kaygılandığı zamanlada vücudunda kalp atışlarının hızlanması ve terleme gibi fiziksel değişimler gözlemlenir.

Bu yapı bazı çocuklarda doğuştan var olan bir kişilik özelliğiyken, bazı çocuklarda ailesinden, sosyal çevresinden öğrendiği bir özelliktir.
Çocukların çekingen olmaları, onların birçok yaşam alanını etkileyebilir. Sosyal ortamlarda bulunmakta güçlük çekmeleri nedeniyle arkadaşlıklar kurmakta zorlanırlar. Yaşadığı kaygılar nedeniyle çoğunlukla tek başına zaman geçirirler. Derste anlamadığı bir şeyi sormaktan çekindiğikleri için akademik başarıları da düşüklük olabilir. Kendisini korumada güçlük yaşar ve zorbalığa maruz kalmak gibi sonuçlar doğabilir.

Çekingen Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?
Çocuğun çekingenliğini fark etmek, onu anlayın ve asla zorlamayın. Duygularını anlamaya çalışın ve kendini ifade edebilmesi için ona fırsat verin. Bu özelliğini eleştirmekten kaçının, herkesin kendine özgü bir yapısı olduğunu asla unutmayın.

İhtiyacı olan sosyal becerileri öğretin. Zaman zaman çocukların çekingen olmalarının nedeninin bulundukları o sosyal ortamda nasıl davranacağını bilememesi olabilir. Bu nedenle çocuğunuza biriyle tanışmak için önce göz kontağı kurması gerektiğini, kendini nasıl tanıtabileceğini, sohbet için nasıl bir giriş yapabileceğine kadar yeni beceriler öğretin.

Öğrettiğiniz sosyal becerileri evde alıştırma yaparak destekleyin ve kendine güveninin artmasını sağlayın.
Çocuğun ihtiyaçlarına karşılık verdiğinizde kendilerini sakinleştirmeyi ve duyguları ile baş etmek konusunda daha güvende hissecekltir. Bunun sebebi ihtiyaçları karşılandığında fazla olan hassasiyetleri sakinleşir. Siz ona nasıl davranıyorsanız o da akranlarına aynı empatik şekilde yaklaşacaktır.

Çocuğunuzun çekingen ya da utangaç olarak etiketlemeyin. Bunun yerine çocuğunuzun yaşadıklarının farkında olun ve yaşadıklarını daha olumlu bir şekilde ona ifade edin. “Bazen yeni bir ortama alışman için biraz zamana ihtiyacın oluyor.” gibi.

Çocuğunuza çekingenliği ile baş edebilmesi için ona uygun ve etkili stratejiler geliştirin. Çocuğunuzun kaygılandığı, çekindiği bir olayı birlikte düşünerek nelerin onu rahatlatabileceğine dair bir liste hazırlayın. Daha sonra bu listeden en iyi 3’ünü birlikte seçin ve çocuğunuzla nasıl uygulayabileceğine dair alıştırmalar yapın.

Sosyalleşmesine destek olun ve evinize, ya da çocuğunuzun kendini güvende hissettiği ortamlara 1-2 arkadaşını çağırın. Çok fazla kişi çağırmak çocuğunuzu huzursuz edebilir, bu nedenle az sayıda arkadaşı olması onun sosyalleşmesine fırsat tanımak için iyi bir yoldur. Belli bir süre sonra farklı arkadaşları ile de görüştürebilirsiniz.

Sosyalleşmesi için onu zorlamayın, tehdit etmeyin. Çocuğu ne kadar zorlarsanız kaygısı o kadar artacaktır.

Gerekli durumlarda uzman birinden yardım alın. Çocuğunuzun hayat kalitesinin düştüğünü, çok stresli olduğunu, birçok ortam ve alanda çekingen olduğunu gözlemliyorsanız kısa zamanda bir uzmana başvurmanız uygun olacaktır.

Eğitim Danışmanı
Zübeyde Bağlan

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Evde dil ve konuşma terapisi egzersizi

Ama arkadaşlar iyidir

Hep yaramazlık yapacak değiller ya. Arkadaşları ile bir araya gelince böyle güzel şeyler de oluyordu. …

2 yorumlar

  1. Çok önemli ve incelenmesi, takip edilmesi gereken bir konu.

  2. Ortanca oglum dogustan cekingen bir çocuk. Zorlamiyoruz kendini rahat hissettigi ortamda rahat davraniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super