Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi / Özgüvenli Çocuklar İçin Ne Yapmalıyız?

Özgüvenli Çocuklar İçin Ne Yapmalıyız?

Bu gerçekten önemli bir konu…

Çocuğunuzun zekâsı çok iyi olabilir. Fakat kendine güveni yoksa bunun pek önemi olamıyor maalesef. Anne babanın en önemli etkileme aracı, çocuklarıyla olan ilişkileridir. “Şartsız sevgi göstermek” çocuğunuza değer veren bir ilişki, doğal olarak onun özgüvenini arttırır.

Koşullu sevgi çocuklarda korkular, bağımlılıklar ve özgüven sorunları doğurur. Çocuklarımızı yaptıkları şeyler için değil kendilerini oldukları için sevin. Kişi ve davranış birbirlerinden farklıdır. Bir çocuğun davranışıyla kişiliğini karıştırmayın. Kıyaslamak reddetmektir.

“Ben dili kullanmak” yapıcı ve çocuğun rahatlamasını sağlayan bir yöntemdir.
Örnek: 4 yaşındaki çocuğunuz alışveriş merkezinde kendini yerlere atıyor. “Sen ne kadar yaramaz çocuksun”, “Laf dinlemiyorsun” yerine “Ben bu davranışına üzülüyorum. Sen çok akıllı bir çocuksun ağlamadan da problemleri çözebiliriz.” demek çocuğumuzun kendini sizin yerine koyma ve eleştirmeden onay almasını sağlayacaktır.

Dinlenmeyi öğrenin
Size bir şeyler anlatıldığında müsait değilseniz zaman ayıracağınızı, biraz beklemesi gerektiğini anlatınız. Dinleyeceğiniz zaman ise, elinizdeki tüm işi bırakın ve çocuğunuzu göz teması kullanarak dinleyin.

Çocuğunuzun duygularını dikkate alın.
Çocuğunuz korkularını ve kaygılarını sizinle paylaştığında onu ciddiyetle dinleyin ve alay etmeyin. Bu duyguların normal olduğunu, sizin de çocukken böyle duygular hissettiğinizi anlatabilirsiniz. (Yani empati kurmak)

Çocuğunuzla yalnız vakit geçirmek.
Özellikle kardeşi olan, ya da doğacak olan çocuklarda anne baba çocuğu arka planda bırakmamalı, çocukla onun seviyesinde oyun oynamalı ve paylaşımda bulunmalıdır.

Çocuğun bazı şeyleri kendisinin yapmasına izin verin
Çocuğunuzun çabalaması ve bir şeyleri başarması onun özgüvenini arttırır.

  • Ayakkabılarını giymesi
  • Düğmelerini iliklemesi
  • Odasını toplaması (Oyunca vb.)
  • Masa düzenlemesi
  • Bulaşık makinesi boşalmaya yardım etmek gibi
  • Çocuğunuzun düşüncelerine saygı göstermek

Çocuğunuz duygularını, düşüncelerini dinleyin
Aynı görüşte olmasanız bile, kendi fikirlerinizi anlatabilir düşüncelerinden dolayı çocuğunuzu anlayabilirsiniz. Sizinle rahat iletişim kurmanın bir yoludur.

Çocuklarınız özgüvenini arttırması, kendilerine güvenmeleri ve bu çalışmalar gelecekte çocuğunuzun hayata daha iyi hazırlanmasını sağlayacaktır. Sizler çocuğunuzu geliştirirken ve eğitirken okulla iletişim kurarak, bilgi alarak, yazıları takip ederek eğitim konularında evde de uygulayarak çocuğunuzun “ duygusal zekâsını“ geliştirmiş olacaksınız.

 

Sevgiyle kalın
Eğitim Danışmanı
Zübeyde BAĞLAN

 

 

 

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Bebeğiniz İçin En Kaliteli Uyku Malzemeleri

  Bebeğiniz için uyku süreci büyük önem taşıyor. Kaliteli bir uyku süreci geçirmesi için kullandığınız …

3 yorumlar

  1. Çok faydali bilgiler tesekkürler 😊

  2. çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

  3. Kesinlikle çok doğru cümleler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super