Öğretmenlikten Moda Bloggerlığına

Benimle aynı şeyden keyif alan, yazan-çizen insanları tanımak çok güzel. Bu röportajların da benim için en kıymetli tarafı bu işte…
Özellikle de bloggerlığın oldukça yanlış değerlendirildiği bir dönemde gerçekten bu işe emek verenleri tanımayı ve tanıtmayı çok sevdim.
Ben ne kadar modayı takip edemesem de ve hatta yakışanı değil rahat ettiğimi giymeyi tercih edenlerden olsam da bugün özenle takip ettiğim ve keyif aldığım bir isimle beraberim. Modaya gönül vermiş Nilgün Özen Aydın konuğum…
Aslında İngilizce öğretmeni olan ama yıllarca modaya dair izlenimleri, çizimleri ve hayata dair ufak ama güzel dokunuşlarını bloğunda yazan Nilgün’ü sizinle beraber detaylı bir şekilde tanımak istedim. O yüzden hızla sorularıma geçmek istiyorum.

Merhaba Nilgün;
Seni uzun süredir takip ediyorum. İtiraf edeyim çocuk ve günün koşturmacasında önceliğim rahat etmek ancak ucundan kıyısından yakalıyorum bazen modayı 🙂 Sohbetimizde Blogger Nilgün’e geçmeden önce İngilizce öğretmeniyken moda, dikmek ve giydirmek nasıl seni aldı buralara getirdi. Biraz anlatır mısın?
Moda benim tutukum. Yıllardır modayı ve ünlü modacıları takip ederim. İnsanlar dizi izlereken ben moda kanallarında gezinmeyi sevdim. Öyle hal aldı ki, artık defileyi gördüğümde direk çizgisinden modacının ismini söyler hale geldim. Böylece renkli bir moda gözü oluştu bende. Bunu sevgili babamın terzihanesinde küçük yaşta diktiklerini görerek ve de ara sıra kumaşları değerlendirmeye başlayarak; ve tabiki bu anlamda bildiklerimi uygulayarak dikişe başladım. Moda tutkum ile dikiş aşkım birleşti ve ortaya farklı tasarımlar çıktı. En çok şükrettiğim; gördüğümü ya da çizdiğimi dikebilmem. İnsanların da ilgisini çekti tabi bu. Dikiş kursu vermemi isteyenler, özel dikim isteyenler ya da diktiklerimi isteyenler çok oldu. İnşallah birgün öğretmenlik mesleğimin miadını doldurunca kendi atölyemi açmak isterim. Tabi bu benim hayalim. Ne kadar gerçekleşir, ya da o şevk ileriki yaşlarda olur mu ve de başarılı olabilir miyim? Bilmem.

Aslında en kıymetli olan severek yapılan iş. Seni sevdiğin şeye verdiğin kıymetten dolayı takdir ediyorum. Yaptıklarını bir blogda toplamaya nasıl karar verdin?
Aslında açıkçası bundan 2,5 yıl önce blog nedir bilmezken, çok sevgili bir öğretmen arkadaşımın bana blog aç demesiyle blog açtım. Diktiklerini insanlar görsün dedi. Ben de Google amcaya blog nasıl açılır? diye sordum; ve bugünlere geldim.

Verdiğin emek ortada ve oldukça ilgi ile izleniyorsun. Bu işe başladığında hedefin neydi, istediğin noktada mısın şu an?
Çok teşekkür ederim takdirin için. Bu işe başladığımda hedefim biraz daha sosyalleşmek ve tabiki takdir görmenin güzelliği idi. Bulunduğum noktadan çok memnunum. Çünkü kısa sürede çok yol kat ettiğimi düşünüyorum. Tabi bu hem çok severek hem de çok çalışarak oldu. Hiçbir şey tesadüf değil. Dediğim gibi bir önceki soruda, hayalim ve hedefim özel tasarımlar çalışmak ve bu anlamda insanların tasarımlarımı taşıması. Ama dediğim gibi şu anki durum bile beni çok mutlu ediyor.

Blog tutmaya başladığın noktada aslında senin için farklı bir dönem başladı sanırım. O zamandan bu zamana neler değişti? Aktif olarak bir çok organizasyon ve programda görüyorum. Kısaca şu an Nilgün neler yapıyor? Nerelerde yazıyor-çiziyor, kimler için dikip-giydiriyor?
Blog açtığımdan beri farklı bir dönemin başladığı doğru. Kendinden daha emin bir Nilgün var artık. Blog dünyası bana çok şey kazandırdı. Durağanlıktan sıyrılıp daha etkin ve renkli bir hayata kucak açtım diyebilirim. Etkin bir kadın olmayı seviyorum. Şu an sadece kendim için dikiyorum, çok nadiren özel tasarımlar yapıyorum. Çünkü bir mesleğim daha var ve tabiki çok sevdiğim ve değer verdiğim bir ailem. Hepsini aynı düzeyde yürütmek imkansız. Ama bir gün insanları giydirmeyi çok istiyorum.

Peki yaz dönemine girmek üzereyiz. Bu yaz hangi renk, nasıl bir tarzla buluşacak. Bize ufak tüyolar verir misin?
Bu yaz yine uçuş uçuş şifonlar, çok çiçekli desenler, kruvaze elbiseler var. Moda aslında ne giydiğin değil, neyi yakıştırdığındır. İlla moda diye insanlar kendini parçalamasın. Çünkü herşey herkese yakışmaz. Herkes proporsiyonuna göre giyinmeli.

Biraz da bu röportajları yapmamın asıl sebebi olan bloggerlıktan bahsetmek istiyorum. Sosyal platformları oldukça aktif kullanıyorsun ancak blog ben ve benim gibi bu konuda idealist olanlar için en kıymetlisi. Bir süredir blog yazarlığının yanlış anlanmasına sebep olan sayfalar ve yazarlar türedi. Sosyal platformlardan nasıl nemalanırız mantığıyla bir hevesle açılıp, bir anda yok olan sayfalar nedeniyle bir kirlilik var. Bu yüzden gerçekten emek harcayan blog yazarları da kimi zaman marka ya da kişilerin yanlış yaklaşımlarına maruz kalıyorlar. Bu röportajlarla biraz olsun bu kirliliği göz önüne sermek istiyorum. Senin blog yazarlığı hakkında düşüncelerini duymak isterim öncelikle. Şu zamana kadar bu konudaki gözlemlerin neler?
Blog yazarlığı bence senin de dediğin gibi tüm sosyal platformlardan en değerlisi. Emek daha büyük çünkü. Bir blog yazısı öyle 5 dakikada yazılıp paylaşılmıyor diğer platformlarda olduğu gibi. Başarı herkes tarafından takip edilir, ama kirlilik asla. İnsanlar bir müddet takip etse de doğruyu muhakkak sonunda görüyor. Emeği, itinayı, çalışanı fark ediyor.

Bu işi gönlüyle yapan biri olarak, blog tutmak isteyenlere tavsiyelerini alabilir miyim?
Çok insan bu anlamda benden feyiz aldı; ama birçoğu biraktı zormuş deyip. Her işte olduğu gibi blog yazarlığında da süreğenlik, güncellik, çalışkanlık, titizlik ve tabiki en önemlisi sevmek gerekiyor. Severek yapılan her iş başarı görür diye düşünüyorum. Azimli iseniz ve seviyorsanız; başarılı olmamak için bir alternatifiniz olamaz.

Son olarak sosyal platformların hangisini daha verimli buluyorsun?  
Görselliğe çok önem verdiğim için İnstagram. Çünkü güzel paylaşımların ve fotoğrafların olduğu; benim huzur bulduğum yer. Moda ve tasarım adına da çok ilham alıyorum oradan.

Keyifli sohbetin ve Bloguna gösterdiğin özen için teşekkür ediyorum. En yakın zamanda görüşmek dileği ile…
Asıl bu kadar keyifli bir röportajdan dolayı ben çok teşekkür ederim. Sorularının kalitesi ve içtenliği o kadar yoğundu ki; inan büyük keyif aldım. Bana da blogunda yer verdiğin için tekrar çok teşekkür ederim. Sevgiler…

Nilgün Özen Aydın’ın sosyal medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Facebook: Tasarımda Nilgün Özen Aydın
Instagram: @nilgun_ozen_aydin
Blog: http://www.nilgunozenaydin.com/
YouTube: Nilgün Aydın

Kaydet

16 Responses

 1. Nilgun Aydin dedi ki:

  Çok ama çok teşekkür ederim blogunda bana da yer verdiğin için. Çok keyifli bir röportajdi. Bir dergide editörlük senin işin olmalı. Sana da blog hayatında başarılar…

 2. Severek takip ettiğim bir blog. Röportaj için ikinize de teşekkürler.

 3. O blog dünyasinin bir tanesidir. Hem basarili hem güzel. Her zaman söylüyorum en büyük hayranlarindan biriyim. En profesyonel bloggerlardan. Ikinize de sevgiler ❤❤❤

 4. Mary dedi ki:

  Severek takip ediyorum özellikle 2017’de tanıdığım bir isiim 🙂 Çok güzel bir röportaj olmuş emeğinize sağlık 🙂

 5. Benim de severek takip ettiğim bir blogger arkadaşım. Kendisi gerçekten çok başarılıdır.
  Bu arada sizi de blogumda görmek dileğiyle. Selamlar.

 6. Gökhan dedi ki:

  Nilgün hanım bir çok kişiye örnek olabilecek bir blogger, kendisini çok uzun olmasa da bir süredir tanıyorum benim. Nilgün ablayı tanımak adına çok güzel bir röportaj olmuş, size ve Nilgün ablaya blog hayatında başarılar dilerim.

 7. Misafir dedi ki:

  Misafir diyor ki,
  Nilgün hanım süpersiniz.Toplumumuza örnek bir kişiliğiniz var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir