Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi / Boşanma Sürecine Dair Dip Notlar

Boşanma Sürecine Dair Dip Notlar

Eğitim Danışmanı Zübeyde Bağlan yazı dizisinin ilk bölümlerinde anne babanın boşanma kararını öğrenen çocuğun sonra nasıl tepki vereceği ve genel olarak boşanmış aile çocukları ile ilgi yazılar yazmıştı. Yazı dizisinin son bölümünde ise tüm bu süreç içerisinde yaşanabileceklere dair dip notlar düştü. Özellikle çocuğun tepkilerine ailelerin vereceği cevap böyle kritik zamanlarda çok önemli. Nasıl davranmalı, neler yapmalısınız hepsinin cevabı yazıda…

Kararı Çocuğa Açıklama
Boşanma kararını anne ve baba birlikte çocuğa açıklamalıdırlar. Boşanma nedeni fazla detaya inmeden ve karşılıklı suçlamalara girmeden gelişim düzeyine uygun şekilde çocuğa anlatılmalıdır. Bu sırada çocuk soru sormak isteyecektir. Çocuğun sorularını sabırla dinleyerek doğru olarak cevaplamalısınız. Çocuğun boşanmanın nedeni ve kendi geleceğiyle ilgili sorularına kaçamak tatmin edici olmayan cevaplar vermeniz huzursuzluğunu daha da artıracak ve size güvenmemesi gerektiği düşüncesini yerleştirecektir.

Çocuğun Tepkilerine Cevabımız
Boşanma çocukların kolay kabulleneceği bir olay değildir. Anne babanın ayrılması çocukta yoğun duygusal tepkiler doğurur. Korku ve kendini kötü hissetmesinden uyku bozukluğuna kadar geniş bir yelpazede yer alan duygusal tepkiler sabır ve anlayışla karşılanmalıdır. Çocuk duygularını ifade etme şansı bulmalıdır. Çocuğun gösterdiği tepkilerine anne babanın öfke, kızgınlık yada kendi üzüntüsünü öne çıkararak cevap vermesi çocuğun duygularına engel olmasını istemek anlamına gelir. Oysa sıkıntı içinde olan üzülen ve bunu sizinle birlikte paylaşmak isten çocuğunuz sizden eleştiri ve suçlama değil yardım beklemektedir.
Yardıma birinci derecede ihtiyacı olan çocuğunuzdur. Onun size yardım etmesini beklemeniz haksızlık olur. Bazen çocuklar boşanma nedeni olarak kendilerini görürler. Boşanma öncesi çocuk üzerinden yapılan tartışmalar nedeniyle bu duyguya kapılan çocuğa, olayın gelişmesinde onun katkısı olmadığı, boşanmanın onun suçu olmadığı anlatılmalıdır.

Boşanma Sonrası Ruhsal Sorunlar
Anne babanın boşanmasıyla yeni bir döneme giren çocukta kolayca duygusal sorunlar gözlenebilir. Kendini kötü hissetme ve içe kapanmayla başlayan süreç depresyonun habercisi olabilir. Ayrıca bu çocuklarda bunaltı, anneden ayrılamama, okul korkusu, uyku bozuklukları, gece işemeleri, altını kirletme, saplantılar ve okul başarısızlığı gözlenebilir.

Çocuğun Kalacağı Yer
Çocuk için en zor ve acı olan kimi tercih edeceği sorusudur. Boşanma sonrası çocuğun kiminle kalacağı sorusuna genel bir yanız vermek zordur. Çünkü her anne baba ve çocuk ayrı ayrı değerlendirildiğinde sorunun cevabı farklı olabilecektir. Boşanma olaynın özelliği anne babanın ruhsal durumları çocuğun yaşı ve arzusu göz önünde tutulması gereken konuların başında gelir. Birden fazla çocuk olduğunda kardeşlerin bir birlerinden ayrılması birinin annede birinin babada kalması sağlanmaktadır. Oysa mümkün olduğunca kardeşlerin bir arada olmasına özen gösterilmelidir. Bazen boşanma sonrası çocuklar anneanne yada babaanneye verilmekte ve onların bakması istenmektedir.
Boşanan kişinin bakım ve sorumluluktan kurtulmak amacıyla çocuğu başka birinin yanına vermesi çocuğa ikinci bir ruhsal travma daha yaşatır. Çocuk, yuvasını kaybettiği gibi anne ve babasını da kaybettiği duygusu içine girer.

Çocuğun Ayrılışı Algılayışı
Aile içinde boşanma aşamasına kadar yaşananlar çocuğun boşanmaya karşı vereceği tepkide önemli rol oynar. Her şey yolunda gidiyor görünümü varken bir yada iki tarafın aniden aldığı ayrılma kararı çocuk için tam bir şok etkisi yaratır. Çocuğun böyle bir ayrılığı anlaması ve tolere etmesi beklenemez. Her ne nedenle olursa olsun çocuğun ayrılığı erişkinler gibi anlaması ve anlayışla karşılaması mümkün değildir. Ayrılığın nedeni çocuğu pek ilgilendirmez. Onun için gerçek bir şey vardır o da artık anne yada babası ile beraber olamayacaktır.

Görüşme Zamanlarının Değerlendirilmesi
Çocuk baba veya annesini ne zaman ve ne kadar süre göreceğini önceden bilmelidir. Bunu bilmek çocuğun en doğal hakkıdır. Bazı anne ve babalar çocuk değil de kendi istedikleri zaman görüşmeye gelir yada çocuğu alırlar. Çocuğun duygusal ihtiyaçlarını gözardı eden bu tutumla çocuk önemsenmemiş olur. Anne veya baba çocukla birlikte olduğu zamanı onun isteklerini göz önünde bulundurarak değerlendirmeli, onunla ilgili zamanı ona ayırmalıdır. Konuşan ve onu dinleyen anne baba duygusal yaklaşımı gerçekleştirebilirler. Suçluluk ve acıma duygularıyla çocuğun şımartılması, her istediğinin yerine getirilmesi, davranışlarına sınır konmaması, oyuncak, giysi ve para ile doyurulmaya çalışılması gibi tutarsız ve samimi olmayan davranışlar aslında çocukla anne baba arasındaki ilişkiyi temelden zedeler.

Anne Babanın Duyguları
Boşanma sadece çocuk için zedeleyici bir durum değildir. Aynı zamanda eşler de boşanmanın olumsuz ruhsal etkilerini yaşabilirler. Bu durumda anne babanın da psikiyatrik yardım alması gerekir. Kendi duygusal olarak rahat olmayan, gergin, huzursuz ve mutsuz bir anne baba zor günlerinde çocuğuna yardım edemeyecektir.

Sevgi ile kalın…

Eğitim Danışmanı

Zübeyde Bağlan

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Sağlıklı ve Kaliteli Uyku Yastık Seçimiyle Başlar

Sağlıklı bir beden ile yaşamınızın her anı hareketli ve enerjik olur. Zinde ve enerjik sabahların vazgeçilmezlerinden …

Bir Yorum

  1. Asıl sorun ayrılıktan sonra başlıyor. Çok şey yazılıp çizilenlere uymuyor ve yazılıp çizilenler de askıda kalıyor tamamen. Bilgili olmak bir yere kadar ve yaşamaksa bambaşka bir şey. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super