Ana Sayfa / Ne Nedir? / Çavdar ve Yulaf Ununun Faydaları

Çavdar ve Yulaf Ununun Faydaları

Asya’nın alerjisi sebebiyle buğday tüketiminde dikkatli olmamız gerektiğinden artık, çavdar ve yulaf unu ile çözümler aramamız gerekiyor. Buğday unundan çok daha faydalı olduğunu zaten biliyordum ama araştırınca bildiklerimden daha çok faydası olduğunu fark ettim. Bizim için sıkıntılı ama başarabilirsek sağlıklı bir süreç başladı.

ÇAVDARIN FAYDALARI

Çavdar tüm kepekli besinler gibi içerisindeki lifler sayesinde hazmı kolaylaştırıyor. Bu sayede uyku sorunu ve yorgunluk hissi gibi problemlerinde azalmasında etkili. Kan şekerini düzenleyici ve tokluk hissi veren bir etkisi de var. Ayrıca vücutraki toksinleri atmaya da yardımcı oluyormuş. Demir, kalsiyum, B6 vitamini, magnezyum, selenyum, çinko ve folik asit içeriyor. Damar sertliğini önlediği için bu tür rahatsızlığı olanlar sık tüketiyormuş.

YULAFIN FAYDALARI

Diyet yapanların bir numaralı tercihi olan yulaf kolon kanserini önlemede de oldukça etkili bir besin. Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsılığına karşı da tedaviyi destekleyici bir besinmiş. Kandaki ürik asit miktarını azalttığı için gül hastalığı ve romatizma tedavisinde de etkilitmiş. Ayrıca vücudu demir, krom ve zehirli kurşun gibi maddelerden de temizliyormuş.

Yulaf oldukça nadir besinde bulunan bir antioksidan olan Tokotrienoller de içeriyor.  Troid bezinin çalışmasını düzene soktuğu için guatr hastalığını da düzenli kullanıldığında önlüyormuş.
İltihaplı hastalıkların iyileşmesinde de etkili olan yulaf hastalık sonrası gerekli enerjiyi sağlamak adına da tüketilmeli…
Ayrıca; demir, kalsiyum, bakır, magnezyum, selenyum, çinko, potasyum ve manganez içeriyor.

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan beslenme şu sıralar oldukça gündemde olan ve Vejeteryan beslenmeye göre daha katı kuralları olan …

8 yorumlar

  1. Ekmekte seviyordum bu aralar poğaça kurabiyede de kullanıyorum 🙂

  2. paylasım ıcın tesekkurler

  3. Kekte özellikle çok iyi oluyor (:

  4. bilgilendirme için teşekkürler…

  5. Çok faydalı bir yazı olmuş, uzun zamandır keklerde dahi kullanıyorum…

    Sevgiler

  6. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  7. Beyaz undan uzaklaşıyoruz artık. Uzaklaşmak gerekiyor… Bu yazı da çok faydalı olmuş… Sevgiler…

  8. beyaz unu tamamen bıraktım diyebilirim artık yulaf kullanıyorum çzvdarı denemedim bulursam ondan da alayım, çok teşekkürler canım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super