Ana Sayfa / Genel / Sosyal Medya ve Gülşen Kelay – Röportaj

Sosyal Medya ve Gülşen Kelay – Röportaj

 

Bu gün sevdiğim bir arkadaşımla sohbet ediyorum. Gülşen Kelay… Kahvenizi, çayınızı alın gelin hadi.

Kitap ve kitapseverlerden gidiyorum şu sıra ve Gülşen’de onlardan biri…

Aslında hikayesi kitap ile değil Alya’nın doğumuyla başlıyor… Annelik, ek gıda ve kitaplar derken keyifli profili ile oldukça sevilmeye başlıyor….

Gülşen ben hemen sosyal medya maceranın nasıl başladığını sormak istiyorum.

Canım Bahar öncelikle blogunda yer verdiğin için teşekkür ederim.

Aslında hikaye şöyle başladı. Ben normalde de aktif olarak sosyal medya kullanmayı çok seven biriydim. Kızım Alya için internetten bir çok ek gıda tarif araştırmaları yaptım ve sonra farklı deneyimler, farklı tarifler oluşturmaya karar verdim. Bunları paylaşarak benim gibi arayışta olan bir çok anne var ve bir fayda sağlarım diyerek, hesabımı bir gece ansızın açtım 🙂

Gülşen, biraz kendini anlatır mısın? Belki benim de bilmediğim tarafların vardır.

Gülşen Kelay. Yazıldığı gibi güleç bir insanım. 1993 Ağrı doğumluyum ve aslen Ağrılıyım. Kimse benzetmese de annem İran tarafından göçmen ve sanırım anne tarafına çok çekmişim. Ben 20 günlükken İstanbul’a yerleşmişiz. Lise 2’ye kadar İstanbul’da eğitimimi sürdürdüm. Sonrasında babamın işlerinden dolayı memlekete taşınma gereği doğunca Liseyi Ağrı’da bitirdim. Trakya Üniversitesi Banka Sigorta bölümü mezunuyum. Üniversite dönemi sonuna doğru babamın ani kaybıyla okul bittiği gibi memlekete döndüm. Aslında zor bir dönemler geçirdiğim söylenebilir. Babamın yokluğunda var olan inşaatları bitirmek için çalışmaya başladım. Velhasıl borçlar bitti, binalar bitti ve 7 yıllık birlikteliğim olan, şu anki eşimle evlenip, İstanbul’a tekrar döndüm. Düğünden sonra “1 ay evde dinlenmek istiyorum” demiştim ama 1 hafta dayanamamış iş aramaya başlamıştım. O dönemlerde hamile olduğumu öğrenmemle arayışlarım son buldu. Sonrası çocuk telaşı ve hayat curcunası malum. Buralardayız artık 🙂 Şu an hobim olan Instagram sayfamda, takipçi değil de aile olarak gördüğüm kişilerle çok güzel vakit geçiriyorum. İyi ki bu yola baş koymuşum diyorum 🥰

Kısa sürede sevildin. Ek gıda, anne-çocuk derken keyifli kitaplar izlemeye başladım profilinde. Kendini buldun ama senin ağzından duymak isterim. Hangisi daha çok sen?

Aslında benim bu yola çıkış amacım annelerle deneyimlerimi paylaşmaktı. Bu ek gıda, giyim ve kitap olabilecek ürünler için olabilir belki ilerleyen dönemde farklı yerlerde de karşılaşabiliriz. Her an her şey olabilir ama su an profilimden ve amacımdan gayet memnunum 🥰

Ben seninle kitaplar noktasında buluştum ve iyi ki de tanıştık. Ancak ek gıda noktasında bir soru sormak istiyorum. Belki bizi BLW’ci anneler de okuyacaktır. BLW ve ek gıdaya geçişte taze annelerimize deneyimlerinden edindiğin önerilerin var mı? Belki de bize şifa niyetinde bir tarif bile verirsin…

Canımsın Baharım iyi ki yollarımız kesişmiş 🥰 Ben kesinlikle BLWcilerdenim. Çocuk kendi yemeyi öğrenemediği sürece aileye ve çocuk için ileriki dönemlerde büyük sorun olabiliyor. Kendi adıma 6 aylık olduktan sonra önüne koyup yemesi için çabaladım, anlattım. Döktü mü? Evet. Attı, fırlattı çok kirletti. Her gün yıkadım ve banyo yaptırdım hiç gocunmadım. Çünkü ben böyle yetiştirmek istiyorum dedim ve bunun için çabaladım. Benim güzel annelere, anne adaylarına tavsiyem hiç bir şeyden çekinmeyin. Yıkanır, temizlenir ama bazı edinimler minikten başlar. Çocuk gelişimi, montesori eğitmenlerinin yazıları videoları bir çok sitede mevcut, araştırmalar bu yönde. Okuyup, araştırın derim.

Söyle güzel, kendim harmanladığım bir tarif verebilirim. Alya sebze yemeklerinde zorlanınca farklı yollar denerken yapmıştım ve en çok bu tarifi sevmişti.

 • 1 adet kabak
 • 1 adet patates
 • 4 küçük boy havuç
 • 1 küçük parça karnabahar
 • 1 tutam dereotu
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 dal yeşil soğan
 • 2 tam ceviz
 • 1 su bardağı un
 • 3 yumurta
 • Az tuz (1 yaş altında kullanmayın)
 • Az karabiber

Kabak havuç patates rendelenir. Suyu sıkılır. Karnabahar rendelenir. Dereotu, yeşil soğan, maydanoz ince ince kıyılır. Tuz, karabiber eklenir. Yumurtalar kırılır. Cevizler bıçakla kıyılır (Dilerseniz rendeleyin ben. 6 ay döneminde rendeledim sonrasında bu şekilde vermeye başladım. Rahatlıkla yiyor.) Un eklendikten sonra karıştırılır. Normal boyutta bir tavada az yağda kızartılır.

Teknoloji çocuklarımız için en büyük zehir. Alya’yı nasıl koruyorsun? Bu kadar sosyal medya ile haşır neşirken zor oluyor mu?

Teknoloji günümüzde kafamızı çevirdiğimiz her yerde var maalesef. TV açmamaya çalışıyorum ama doğru söylemek gerekirse yer yer açmak zorunda kalıyorum. Çoğu vakit Alya ile oyunlar oynuyoruz. Sık sık almamaya çalışıyorum telefonu elime. Zaten telefonu gördükçe atlıyor kucağıma oda ilgi istiyor. Bu mecra doğru kullanmayı bilene bir yatırım. Sağlıklı olacak kitap ve tarifleri bulup yaşıtlarının da faydalanması için paylaşıyorum. Umarım yararlı olurum 🥰

Gelelim kitaplara… İyi bir okursun. Alya’da senden bu noktada nasibini alacaktır. Hatta almaya başlamıştır. Alya’nın kitaplarla arası nasıl?

Okumayı oldum olası sevdim. Hele bir kitaba tutuldum mu yemek yerken bile okurum. Alya için en büyük çabam bu yönde. Kitapları sevmesi için elimden geleni yapıyorum. İlk hareketli kitaplarla başladık ve çok sevdi. Onları okumaya, hareket ettirmeye ve yavaş yavaş benim taklitimi yaparak oyunlar kurmaya başladı. Artık her yeni gelen kitabı alıp sayfalarını çeviriyor, bakıyor mutlu oluyor. Dil gelişimi içinde yararlı olacağına çok inanıyorum. Umarım ileriki dönemlerde daha çok bağlanır okumaya 🥰

Her kitapseverden istiyorum bunu. Yetişkin ve çocuklar için okumadan olmaz dediğin kitaplar var mı?

O kadar çok kitap var ki hangi birinden başlanmalı bilmiyorum ama aklıma kazınan hikayesi beni benden alan bir kaç kitap önerebilirim.

Sarah Jio (Kelebekler Adası) ve Şahin Eymen (Yersiz Ruh) son dönemde okuduğum iki farklı tür yetişkinde.

Çocuk için de, Dünya Kadar Çocuk (Dr. Saniye Bencil Kangal), Ben Yogayım (Susan Verde), Rüzgarın Şemsiyesi (Demet Özdemir) ve Salça ile Havuç’un Maceraları (Melek Turgay) gibi bir çok kitap var okunmalı diyebileceğim.

Ve tabi mesleği sosyal medya olan birisine sormadan geçemem bunu. Gençler tehlikenin farkında olmadan dalıyorlar bu deryaya. Senin uyarın, fikrin, önerin var mı yeni nesile?

Geçenlerde çok genç bir kişinin Youtube da söyleşisini dinledim. “Ben aç kalmam bana internet ve bağlanabileceğim bir adet telefon, tablet vs verin.“ diyordu. O kadar haklı ki… Artık dönem sosyal medya devri ve bu şekilde geçim kaynağını sağlıyor insanlar. Gelecek nesiller bizi ikiye katlar eminim ama benim kesinlikle tek tavsiyem belli saatler verilmesi. İnsanın kendi hür iradesiyle koyduğu kurala uymama durumu yoktur sanırım. Ve bence kendine bu kötülüğü yapmaz. Gün içinde belli bir saat kullanılmalı sosyal medya. Çünkü artık “Bırak o telefonu elinden.” diye bir cümle aile bağlarını koparma yoluna daha gidebilir maalesef ki.

Canım sohbetin için teşekkür ederim. Umarım en az ben kadar keyif almışsındır.

Ben çok mutlu oldum. Kendimi tanıtabilmek bile keyif verdi. Sohbetin için ayrı teşekkür ederim, yer verdiğin için ayrı. Umarım okurlarımız da beğenir. Az çok kendimi tanıtmış oldum. Yer verdiğin için ben teşekkür ederim 🥰

 

Instagram @glsnkly

 

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Kirpi Piki'nin En Güzel Günü - Ren Çocuk

Kirpi Piki’nin En Güzel Günü (Kitap İncelemesi)

Akşam aldım elime yine çocuk kitabı okudum. “Kirpi Piki’nin En Güzel Günü”nü bugün Tuna’ya sunacağım zevkle. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super