Ana Sayfa / Alerjensiz Tarifler / Koyulaştırılmış Süt (Karamel-Süt Reçeli)

Koyulaştırılmış Süt (Karamel-Süt Reçeli)

Asya için çikolata alternatifleri ararken fark ettim bunu. Pasta yaparken çikolata yerine önce rus karameli düşündük ama inek sütüyle yapıldığından kullanamadık. Sonra karameli evde yapabileceğimiz aklımıza geldi ve denedik. Rus karamelinin yerini tutmuyor ama alerjik bir çocuğunuz varsa ve çikolatayı özlüyorsa denemelisiniz. Süt reçeli denen tarif bu ve tarifteki miktarlarla yaklaşık 400-500 gr süt reçeli çıkıyor.
Bununla yurt dışında yapılan bir çok tatlı tarifi var. Daha sonra denedikçe tariflerini yazacağım.

Koyulaştırılmış Süt (Karamel-Süt Reçeli) için Malzemeler

  • 5 su bardağı tam yağlı süt (biz keçi sütü kullanıyoruz)
  • 1 su bardağı şeker

Sütü büyük boy bir tencereye koyun ve harlı ateşte kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra kabaran sütün dinmesi için 1 dakika bekleyin. Ocağın altını kısıp tencereyi orta ateşe koyun ve içinde her daim tahta bir kaşık bulundurarak (Önemli not: Uzun süre dokunmadan pişirmeye devam ettiğiniz homojen sıvılarda ilk temasta patlamalar yaşanabiliyormuş, o yüzden lütfen bu süre boyunca bunu engellemek üzere sütün içinde tahta bir kaşık bulundurun) 2 saat 15 dakika boyunca, her 15-20 dakikada bir üzerinde oluşan tabakayı sıyırıp atarak pişirmeye devam edin. Bu süreç boyunca süt kaynamayacak, hafif tıkırdayacak. Eğer çok hareketlenme görürseniz altını biraz daha kısabilirsiniz. Tarifi deneyenler daha kısa sürede alttaki miktara ulaşmışlar, o yüzden verdiğim süreyi lütfen tahmini olarak kabul edin.
Tencerenin içindeki sütten geriye 1+1/4 su bardağı (300 gram) kalınca ateşten alın, ince delikli bir süzgeçten geçirerek orta boy bir tencereye aktarın. Üzerine şekeri ekleyin, altını biraz açıp yüksek orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak kaynama noktasına gelmesini bekleyin. Bir dakika boyunca kaynatıp ateşten alın, oda sıcaklığında soğumaya bırakın, ardından kapaklı bir kaba aktarıp buzdolabında muhafaza edin. Buzdolabında tazeliğini en az bir hafta koruyacaktır.

Afiyet Olsun

 

 

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Tüm Yapım Aşamalarıyla: Kolay Şekerpare Tarifi

Özel günlerin ve bayramların vazgeçilmezi olan şekerpare tatlısı, Türk mutfağının gururu olan tatlı çeşitlerinden biridir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super