Ana Sayfa / Çocuk Gelişimi / Pozitif Psikoloji Temelli Hikayeler

Pozitif Psikoloji Temelli Hikayeler

Amacı ve içeriği ile oldukça pozitif bir okul öncesi kitabıyla geldim.

Kitap; 1990’lı yılları sonlarında başlayan bir araştırma alanı olan pozitif psikoloji temelli 8 hikayeden oluşuyor.

Psikolojiyi sosyal bilim sınıfına eviren pozitif psikoloji; negatif durumu artıya taşır. Mutluluğu çoğaltmayı hedefler. İnsanın yaşam kalitesini arttırmayı amaçlar. Bir anlamda bir krizden fayda sağlama durumu diyebiliriz belki.

Karakter güçleri konusu pozitif psikolojinin en önemli konusudur.
Bu amaçla; Okul Öncesi Öğretmeni Mehmet Yılmaz ve Uzman Psikolojik Danışman Ramazan Demir’in kaleme aldığı 8 hikaye, negatife odaklanmak yerine pozitif potansiyelin geliştirilmesine farkındalık kazandıracak değerleri hedef alıyor.

Şeyma Öztürk’ün çizimini yaptığı hikayeler; mutluluk, özgecilik, umut, öz-anlayış, minnettarlık, affetme, azim ve iyimserlik temelli.

Kendisini “doğa koruyucusu” olarak adlandıran Azimli Akın’ın hikayesinden bahsedeyim.
Hikaye Akın’ın, sebzeleri sulamak için dedesiyle açtığı su yolunun karıncaların yuvalarına ulaşmak için kat ettikleri yolu uzattığını fark etmesiyle başlıyor.
Kendi açtıkları sulama kanalından aşabilmeleri için köprü yapmaya karar veriyor. Ancak yaptığı bir kaç deneme doğa şartlarına uyum sağlayamıyor. Azimle düşünüp, denemeye devam ediyor. Sonunda karıncaların yollarını kısaltacak ve doğa şartlarına dayanıklı bir köprü yapmayı başarıyor. Bir süre sonra karıncalar bu yolu benimseyip, sürekli kullanmaya başlıyor.

Parya Çocuk aracılığıyla bizlere ulaşan bu kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

pozitif psikoloji, pozitif düşünme, pozitif düşünce #psikoloji. okul öncesi kitapları, okul öncesi etkinlik, okul öncesi faaliyet, değerlereğitimi

Hakkında bahareli

Kontrol Et

“ŞARLATAN” – Aytuğ Tunç

“Kendi yarattığı yüzle mutlu olamayanlara…” diyerek başlıyor “ŞARLATAN” ‘Tanrı insana bir yüz verir, insan ise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super