Ana Sayfa / Besin Alerjisi / Neden Keçiboynuzu?

Neden Keçiboynuzu?

Keçiboynuzu Akdeniz Bölgesi’nde hiçbir zirai ilaç kullanılmadan yetişen bir meyvedir. Harnup unu yani keçiboynuzu tozu ise tamamen organik olan keçiboynuzu meyvelerin çekirdeklerinden elde edilmektedir. Harnup unu, kafein içermemesi ve tat açısından kakaoya olan benzerliğinden dolayı kek, bisküvi, çikolata, sarelle, kakaolu içecek gibi birçok ürün grubunda geniş kullanım alanına sahiptir.

Tüm doğal sebeplerin yanı sıra üretimi esnasında da hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor olması harnup ununun sağlıklı beslenmeyi tercih eden tüketiciler tarafından sıkça tüketilen bir alternatiftir.

Keçiboynuzu unu gluten içermemesi nedeni ile “çölyak” hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. (Çölyak hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.)

Günümüzde çölyak hastalığının ilacı bulunmamaktadır ve hastaların uygulaması gereken tek tedavi yöntemi ise uzman hekim tarafından önerilen glutensiz besinlerle ömür boyu diyet uygulamaktır.

Keçiboynuzu Tozunun Besin Değerleri

 • Enerji: Orta
 • Protein: Orta
 • Yağ: Düşük
 • Doymuş yağ: Düşük
 • Kolesterol: Yok
 • Karbonhidratlar: Yüksek
 • Lif: Yüksek
 • Sodyum: Düşük
 • Temel vitamini: Niyasin
 • Temel minerali: Kalsiyum

Keçiboynuzu meyvelerinin kurutulup öğütülmesiyle elde edilen harnup tozu, görünüş olarak çikolataya benzese de tat bakımından daha farklıdır. Keçiboynuzu tozu bazı tatlandırıcılar yardımıyla daha lezzetli hale getirilebilir. Keçi boynuzu tozu pasta ve tatlı yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Keçiboynuzu, lif dokusu ve kalsiyum minerali bakımından kakaodan zengin olmasının yanında daha az kalori taşıması bakımından da daha tercih edilebilir durumdadır.

Keçiboyunuzu tozunun içeriğindeki karbonhidratlar sakaroz, aldoz şekeri ve galaktozdur. Keçiboynuzu ayrıca zamklı maddeler ve pektinler de bulundurur. Keçiboynuzu tozu çikolataya düşkün insanlar için sağlıklı bir alternatiftir.

Keçiboynuzu Unu (103 gram) Analiz Değerleri

 • Kalori 229 (959 kJ)
 • Yağ 1 g
 • Protein 5 g
 • Karbonhidrat 92 g
 • Şeker 51 g
 • Kolesterol 0 mg
 • Kafein 0 mg

Keçiboynuzu tozu ile ilgili bir uyarı: Düşük karbonhidrat tüketimi gerektiren diyetleri uygulayanların harnup tozundan uzak durmalarında fayda olabilir. Keçiboynuzu tozunu satın alırken ağzı sıkı kapatılmış ve iyi muhafaza edilmiş ürünleri tercih etmenizde keçiboynuzu tozu faydaları açısından yarar vardır. Zaten artan keçiboynuzu tozu kullanımı ile birlikte keçiboynuzu tozu fiyatı düşmüştür. Keçiboynuzu tozunun kullanımı ile satın alımı arasında geçen sürede harnup tozunu serin, ışık almayan, nem, küf ve haşerelerden uzak bir yerde saklamanızda fayda vardır.

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan beslenme şu sıralar oldukça gündemde olan ve Vejeteryan beslenmeye göre daha katı kuralları olan …

10 yorumlar

 1. Keçiboynuzu inanılmaz faydalı ve lezzetli teşekkürler bilgilendirme için ♥

 2. evde vardı ama bu kadar blgim yoktu, teşekkürler

 3. Keçi boynuzunu çok severim.Paylaşım için teşekkürler.

 4. Keçiboynuzunun daha pek çok faydası olduğumun ve keçiboynuzu özünün pekmezinden daha faydalı olduğunu öğrenmiştim zamanında. Bu arada Asyaya geçmiş olsun..

 5. Keçiboynuzunun daha pek çok faydası olduğumun ve keçiboynuzu özünün pekmezinden daha faydalı olduğunu öğrenmiştim zamanında. Bu arada Asyaya geçmiş olsun..

 6. Keçi boynuzunun faydaları saymakla biter mi…Kızınızn iyileşmeye başlamasına sevindim..::)

 7. İlkokul yıllarımda okulun önünde keçi boynuzu satılırdı tartıyla alır yerdik çünkü bizim zamanımızda şimdiki gibi katkı maddeli boyalı albenili çocukları cezbedecek yiyecekler yoktu herşeyin doğalını yerdik tabiki ne kadar faydalı olduğunu bilmeden …. Şimdi çocuklarımıza bunları yemeleri gerektiğini öğret mek
  zorundayız…

 8. kızınızın iyileşme sürecine girmesi harika. Keçiboynuzu tozunu keklerimde çok kullanırım. Ve çocuklar hiç ayırt etmeden yerler. Bu kadar faydalı olduğunu bilmeden doğru bişey yapmışım.

 9. Çok severim hele onun çekirdeklerinin görüntüsüne hayranım ne yaparım bilmem ama atmaya da kıyamıyorum:)))
  kızınız için çok sevindim çok daha iyi olmasını diliyorum

 10. Keçiboynuzunu bende çok seviyorum.Hatta un olarak keklerde de kullanıyorum.
  Kızınızın iyileşmeye başlamasına çok sevindim.Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super