Ana Sayfa / Yemek Tarifleri / Tatlılar / Porto Tatlısı

Porto Tatlısı

Bu tarifi olur ki birileri tanır ve benim merakımı gidermeme yardımcı olur diye paylaşıyorum.
Kıbrıs’a özgü bir tatlı porto tatlısı. 
Kıbrıs’ın Kuzey-Batısında bilinen ve sadece evlerde yapılmakta. Yıllardır bir aile geçimini bu tatlıyı yaparak sağlıyor ve hatta aile, aile ismini bu tatlıdan almış. Porto Ailesi. 
Bu tatlı 300-350 yıl önce kasabalarda düzenlenen panayırlarda satılırmış. 3 gün boyunca odun kömüründe ve büyük kazanlarda pişirilip sunuma hazırlanan zor ve zahmetli bir tatlı. Oldukçabda besleyici ve enerji verici. Aslında yörede yetişen ürünlerden yapıldığı için bulması kolay ve ucuzmuş ama maalesef gereken önem ve ilgi gösterilmediği için, tatlıyı yapan aile de savaş ve göç nedeniyle değişen yaşam şartlarından dolayı bırakmak zorunda kalmışlar.
Ama aile kendi çocuklarına tatlıyı öğreterek kuşaktan kuşağa yayılmasını sağlamış. Porto ailesi, her yıl Temmuz’un ilk pazarı büyük bir piknik organizasyonu düzenleyerek, yerel bir televizyonda yayınlanan bir programda bu tatlının tanıtımını yapmaya fırsat bulmuşlar. Ayrıca ailenin bir ferdinin yazdığı “Kıbrıs Yöresel Yemekleri” isimli bir kitapta da geniş ve detaylı bir şekilde yer vermişler. 
Porto tatlısının yüzeysel tarifini sizinle paylaşıyorum ancak, takdir edersiniz ki orijinal tarifin tamamını aile kimseye vermiyor.
 
Ben yazıyorum. Bilen, duyan, yapan varsa lütfen merakımı gidersin.

Dikkat: Tariflerin içerisindeki herhangi bir besine karşı alerjiniz ya da alerji şüpheniz varsa lütfen denemeden önce doktorunuza danışınız.

Porto Tatlısı:
  • Herselik buğday
  • Susam
  • Harnup (keçi boynuzu) Pekmezi
  • Gül Damlası Otu
  • Festikan Otu
Herselik buğday geceden ıslatılır. Büyük bir tencerede pişirilmeye başlanır ve içerisine susam eklenerek iyice pişirilir. Harnup pekmezi eklenerek hafif ateşte saatlerce karıştırılarak pişirilir. 
Piştkten sonra içine gül damlası otu ve feslikan otu konarak ertesi güne kadar bekletilir. Ertesi gün ve diğer gün bu pişirme işlemine devam edilir. 
Soğuk bir şekilde servis edilir. 
Dayanıklı, sağlıklı, az maliyetli ve saklaması kolay bir tatlı. Kolesterol ve zararlı madde içermez. Buzdolabında günlerce saklanabilir. 

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Evde Donut Yapımı

Evde Donut Yapımı

  Korona bitip biz işe güce başlayana kadar hepimiz obez olacağız… Normalde canım asla donut …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super