Ana Sayfa / Röportaj / Blogların Samimiyetine İnanıyorum

Blogların Samimiyetine İnanıyorum

Bu hafta birçok konuda aktif yazan bir kadın bloggerla daha beraberim. Bademle Buduk sayfasının yazarı Elif Hande Ayrancı.

Bu röportajların en güzel tarafı benim için takip ettiğim ve tanıdığımı sandığım birçok ismi aslında tanımadığımı fark etmem oldu. Böylelikle hepsi için yeni bilgiler edinmek adına araştırmaya giriyorum. Elif’nin bloğunun isminin anlamını hep merak ediyordum ama şu an öğrendim 🙂 Ama ben yine de bu yazıyı okuyanlar soracağım. O yüzden hemen sorularıma geçmek istiyorum.

Merhaba Elif;

İlk sorumun ne olduğunu sanırım biliyorsun artık. Kısaca “Bademle Buduk” isminin nereden geldiğini anlatır mısın?

Merhabalar, öncelikle röportaj/yayın talebiniz için ben teşekkür ederim. Blog adım zaman zaman yanlış telaffuz ediliyor ve çoğu zaman da anlamı soruluyor. İsabetli bir soru olmuş 🙂 Bu konuya bir de buradan açıklık getirmek hepimiz için çok iyi olacak. Bademle Buduk ismi blogumu açtığım zamanlarda kızımın hayal arkadaşı olan Buduk’tan geliyor. Bade kızımın adı, ben ona Badem diyorum. Buduk ise Bade 3 yaşlarında iken dilinden düşürmediği hayal arkadaşının adı. Buduk, Budugülü ve Bilian isimlerini kendi uydurmuştu ve onlarla oynuyormuş gibi yapıyordu. Tabi bu isimler Bade için uzun süre devam etmedi ama blog adım nedeniyle bize hatıra kaldı. Bade de zaman zaman soruyor bana, Buduk ismini neden koydun anne diyor. O çoktan unuttu o isimleri ama dediğim gibi bize hatırası kaldı.
Blog adının şimdilik değiştirmeyi düşünmüyorum ama zaman içinde farklı bir şeyler olabilir elbette.

Bade ve kızım Asya’nın 1 yaş kadar araları var. İkimizde aynı dönemlerde blog yazmaya başladık ve senin de bloğunun 4 yılı doldurmuş bir geçmişi var. Emek verilen blogların hikayelerini özellikle dinlemek istiyorum o yüzden neden ve nasıl yazmaya başladığını biraz anlatabilir misin?
Asya çok tatlı ve birlikte yaptığınız etkinlikleri çok beğeniyorum. Bunları paylaşmak da pek çok anne için faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir kova burcu olarak sosyal yönüm kuvvetlidir ve paylaşmayı severim. İçime kapalı bir şekilde yaşayamıyorum ben. Kızıma bir hatıra olsun diye başladım yazmaya. Kullandığım ürünler için deneyim yazıları yazdım, kızımla yaptıklarımızı paylaştım, bazen de içimden geçenleri döktüm bloga. Yazmak bana iyi geliyor. Evde cilt cilt defterlerim vardır benim. Okul hayatımda da yanımda hep defter taşır, aklıma bir şeyler geldikçe çıkarır yazardım. Hepsini saklıyorum hala…
Çalışma hayatımda, kurumsal günlerde, yeni bir ürün için blog yazarlarından destek almamız gerekti. 2012-2013 yıllarında bu kadar çok blog yazarı yoktu. İş için blog siteleri ile tanıştım ve okurları oldum kısa sürede. Sonra da kendi alanımı yaratmalıyım dedim. Bir anda, hiç hazırlık yapmadan açıverdim blog adresimi….
Yazdıklarım okunuyor mu? Kaç kişi okuyor? Yorumlar geliyor mu? Her gün kontrol ederdim. Yazmak bana iyi geliyorken yazdıklarımı paylaşmanın bana daha da iyi geldiğini fark ettim. Yazmaya devam ettim.

Kendi açımdan en merak ettiğim soru ile devam etmek istiyorum. Mart ayında 1 yaşını dolduran bir oğlun var. Bade 6 yaşındayken ve her şey büyük ölçüde rayına oturmuşken yeniden başlamak zor oldu mu? Ve tabi ki Bade’nin yaklaşımı? En önemli olan da sanırım bu benim için. Kardeşini sahiplenme ve kabullenme noktasında aradaki yaş farkının artıları ya da eksileri oldu mu?

Sanırım ikinci çocuk için düşünceler oluşmaya başlamış, hayırlısı olsun…
Açıkçası kolay olmadı. Hamilelikte ve doğum sonrasında sıkıntılarım ilk bebeğime göre kimi zaman daha fazla oldu. Bazen de daha az… Her gebelik her bebek birbirinden farklı tabi. Öncelikle ben 6 yıl önceki ben değilim, 6 yaş daha almışım, dolayısıyla vücut da değişmiş diye düşünüyorum.
Bade’nin kardeş fikrine yaklaşımı oldukça iyiydi. Bizi hiç üzmedi. Biz de kardeş haberini verirken ve devamında hep araştırdık ve kızımıza uygun şekilde davrandık.
İlk günden itibaren kardeşine öyle bağlı ki anaç duygularının epey yoğun olduğunu düşünüyorum. Benim bebek bakımında en büyük yardımcım diyebilirim.
6 yaşında abla olmasının avantajları var bence. Öncelikle anlattıklarımızı dinliyor ve anlıyor. Duygularını ifade edebiliyor. Okula gidiyor, bir sosyal çevresi var. Ben hem çocuklar hem de ebeveynler için iki kardeş arasında yaş farkı olmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. 1-3 yaş arayla iki çocuk hem çocuklar hem de ebeveynler için yorucu olsa gerek. Biz aradaki yaş farkının artılarından faydalandık.

Anne yaşam bloğu olmana rağmen zamanla kozmetik, güzellik, alışveriş, yeme-içme ve moda üzerine de yazıların var. Her birinin ayrı ayrı bir kitlesi vardır diye düşünüyorum ancak şu 4 yıllık süreçte en çok ne tür yazılar daha çok ilgi çekti?
Yaşam blogu olarak da düşünebilirsiniz aslında. Sadece kozmetik yada sadece çocuk üzerine yazmıyorum. İçimden gelenleri paylaştığım, beni-bizi yansıtan bir blogum var ve en önemlisi de çocuklarım için anı biriktiriyorum. Anı biriktirirken sadece bir konuya odaklanmam olmazdı zaten. Ben de, çocuklar da, hayatım da devamlı gelişiyor, değişiyor. İlgimi çekenleri, anılarımı, deneyimlerimi yazıyorum.
Mesela Eylül 2013’te İzmir gezimiz olmuştu ailecek. Bade yaş itibariyle o günleri hatırlamazdı belki ama arada bir blogu birlikte karıştırdığımız için bunun gibi anıları hiç unutmuyor.
En çok ilgi çeken konular ise anne bebek, çocuk, gezi yazıları ve kozmetik deneyimlerim.

Berke ile beraber bloğun biraz daha dikkat çekmeye başladı diye düşünüyorum. Anneliğin ilk dönemleri, doğum sonrası anne tavsiyeleri gibi konular sanırım bloglar içerisinde en çok dikkat çeken konular. Senin bu konudaki gözlemin nedir? Berke ile beraber benim tahminlerim gibi bir ilgi artışı gözlemledin mi?
Blog sitemin okunması, tıklanması ilk günden beri artışta. Anneler internet sitelerine daha çok başvuruyor artık. Ben de tozpembe bir hayatı değil, tüm gerçekliğiyle, objektif olarak yazmaya çalışıyorum. İnternet anneleri zaman zaman bebekleriyle kusursuz etkinlikler yapıyor gibi görünebilir ama her bebek, her çocuk kimi zaman huysuzdur. Anne baba yorgun olabilir. Ben bunları da yansıtmaya çalışıyorum. Her anın en güzelini paylaşmak herkesin hayali olabilir ama gerçekler de var. Kusursuz bebek ve kusursuz anne yoktur. Okurların ve izleyenlerin de bunu hissetmesini istiyorum.

Blog sayfan haricinde başka platformlarda da yazıyorsun ve sosyal platformlarda da oldukça aktifsin.  Sence sosyal platformlardan hangileri daha verimli?
Blog haricinde bir dergide yazıyorum ve yakında başka platformlarda da olacağım. Yeniliği seviyorum.
İnstagram, facebook ve twitter da da aktif olarak bulunuyorum. Bunlardan en çok ilgi çeken instagram bence. Ancak paylaşımlar zamanla aşağıda kalıyor profilde, günler hızlı geçiyor… İnstagram paylaşımları çabuk tüketiliyor. Youtube kanalımda daha aktif bulunuyorum bu nedenle. Youtube kanalımın adı da Bademlebuduk. Çocuklarla günlük hayat ve yine deneyimlerim hakkında videolar paylaşıyorum. Blog yazmaya başladığım ilk günlerdeki gibi heyecanlıyım yine kanalım için.
Bade de youtube paylaşımlarını daha çok seviyor ve kardeşi de kameralardan hoşlanıyor şimdilik. İki çocukla hayatımızı anlatan vloglar yayınlıyorum.
Daha kaliteli fotoğraflar ve videolar için fotoğrafçılık kursuna gidiyorum Eylül ayından bu yana. Kendimi geliştirmek, yazılarımı daha iyi sunabilmek için profesyonel bir fotoğraf makinesi edindim.

Peki sence blog mu, instablog mu? Hangisi daha samimi?
Kesinlikle blog diyeceğim. Tabi bu benim şahsi fikrim. Üzerinden yıllar geçse de bir google araması ile insanlar bloga ulaşıyor. İnstagramda ise bu çok kolay değil. Günlük, anlık paylaşımlar oluyor. Blog gibi youtube’un da daha etkin bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle blogumu hiç boş bırakmıyorum, bol bol yazıyorum. Artık youtube için de aynı şeyi yapmayı çalışıyorum. Blog okuyucularımın sadakatine ve samimiyetine inanıyorum.
İnstagram, facebook da keyifli ama blogumun yerini hiç biri tutamaz…

Sohbetin için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda tanışabilmek ümidi ile… Sevgiler…
Ben teşekkür ederim. Keyifli bir paylaşım oldu benim için de. Sevgilerimle…

Elif Hande Ayrancı’nın sosyal medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

blog: http://www.bademlebuduk.com/
​instagram: @bademlebuduk
facebook: Bademlebuduk
youtube: Bademle Buduk
Twitter: @bademlebuduk
google plus: BademleBuduk

 

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Yetenek Avcısı yazarı Fatma Betül Duran röportajı

Fatma Betül Duran Röportajı – Yetenek Avcısı

Bu röportajı şimdiden çok seveceğim… Çünkü ilk kez duyup bildiğim bir isim olmasına rağmen yazdığı …

5 yorumlar

  1. Ne güzel bir röportaj olmuş ya bende elif in blog isminin anlamını hep merak ediyordum ?

  2. Elifi zevkle okurum ve takip de ederim.. röportajı da zevkle okudum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super