Ana Sayfa / Röportaj / Kitaplara Düşkünlüğümü “AŞK” Olarak Tanımlıyorum

Kitaplara Düşkünlüğümü “AŞK” Olarak Tanımlıyorum

Haftanın bir günü yaptığım bu röportajlardan tahminlerimden daha çok keyif almaya başladım. Farklı hayatları tanımak çok güzel…

Bu hafta blogger olarak aktif olmasa da yazan çizen ve paylaşan bir anne ile beraberim. Zeynep ve Hamza’nın annesi, kendi değimi ile iki minnak annesi Özlem Ergenç var.

Özlem çok uzun değil 2 yıldır blog yazarlığı yapıyor ama instagram gibi sosyal platformlarda daha aktif.

Merhaba Özlem;

İncelediğim kadarıyla blogtan ziyade instagram da daha aktif bir isimsin. Blog yazmaya Zeynep ve Hamza’nın doğumlarından sonra ve onların hikayelerini anlatarak başlamışsın ama bir süre sonra instagramda günlük paylaşımlar yaparak anneler ile iletişimini kuvvetlendirmişsin. Detaylarını konuşmadan sosyal platformlarda ortamda aktif olma fikri nasıl şekillendi biraz anlatır mısın?

Merhabalar Bahar; röportajlarını büyük bir keyifle okuyorum ve başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.

Blog yazarlığı büyük fedakarlık isteyen bir alan ve sadece hakkını veren insanların yapmasının uygun olduğunu düşünüyorum. Ben kişisel bloğumda bunu gerçekleştiremedim. Zeynep ve Hamza’nın doğum hikayeleri, sütten kesilme dönemleri, tuvalet alışkanlığı kazanmaları ve birazda uyku alışkanlığı edindirme çabalarım ile sınırlı kaldı. Gerçek bloggerlık devamlılık ilgi ve emek istiyor. Ve bunu başaran gerçek bloggerları hayranlık ile takip ediyorum. Şuan isim veremeyeceğim birkaç sosyal sorumluluk projesinde yer alıyorum. Beni sosyal platformlarda aktif olmaya sevk eden duygu öncelikle insan ilişkilerini sevmemden kaynaklanıyor. İnsanların mutluluklarına  ortak olmak ve üzgün anlarında bu anların geçici olduğunu hatırlatmak beni mutlu ediyor. Yeni insanlarla tanışmak yeni hikayeler dinlemek yeni deneyimler edinmek güzel bir his. Bu sebeple çok daha uzun zamanlar buralarda olacağım.

Kendi blog hesabın olmasına rağmen burada yazmak yerine farklı hesaplara yazarlık yaparak blog yazarlığı kimliğini elinde tutuyorsun. Buralarda annelik deneyimlerin ve paylaşımlarında sık sık bahsettiğin kitaplara yer veriyorsun. Şu zamana kadar olan deneyimlerini düşünürsek ne tür yazılar daha çok ilgi çekiyor diyebilirsin?

Kendime ait birden fazla bloğum var farklı konular işlemek için açılmış. Fakat az önce de bahsettiğim gibi blog yazmak ciddi mesai harcanması gereken bir iş uzun bir süredir yoğun bir hayat temposu içindeyim. Bu sebeple kişisel bloğum bir süredir beklemede. Yazarlık yaptığım bloglarda okuma oranına göre değerlendirirsem dikkat çeken konuları şöyle özetleyebilirim;

Kişisel gelişim makaleleri, sağlıklı yaşam ve formda kalma sırları, çocuk gelişimi, mekan önerileri, kitap tavsiyeleri gibi …

Benim için blog yazarlığının oldukça önemli bir yeri var. Ciddi emek ve mesai istiyen bir iş. Bir süredir farklı maksatlarla açılan ama tutunamayan bloglar nedeniyle gerçek bloggerlara oldukça farklı bir bakış açısı oluştu. Aslında bu röportajların da ana nedeni bloggerlığın olması gerektiği noktaya yeniden getirebilmek. Tabi elimden geldiği kadar. 🙂 Zamansızlık ama paylaşma isteğinin seni kendi blogunda değil farklı platformlarda aktif olmaya ittiğini düşünüyorum ve bu noktada blogu mu yoksa instagramı mı tercih ettiğini sormak istiyorum?

Yaptığın bu çalışmaların insanların dikkatini çekeceğini düşünüyorum. Ve blog yazarlığını olması gereken üst noktaya getireceğini inanıyorum. Çok güzel bir tabir bu “zamansızlık ama paylaşma isteği” Bu noktada Instagram hesabımı seçiyorum. Ve diğer sosyal platformlarda blog yöneticiliği ve yazarlık yapmaya devam ediyorum.

Kitaplara olan düşkünlüğünden bahsedelim biraz. Ne tür kitaplar sana daha çekici geliyor?

Kitaplara olan düşkünlüğümü “aşk” olarak tanımlıyorum ben çünkü sıradan bir okur değilimdir. İzninle sosyal platformlarda çok sık sorulan bir soruya da cevap vermek istiyorum.

Özlem hanım, paylaştığınız tüm kitapları okuyor musunuz?

Kitap okuyacak zamanı nasıl yaratıyorsunuz?

Elbette sayfalarımda paylaştığım tüm kitapları okuyorum. Hatta daha fazlasını okumak istiyorum. Kitap okumak için zaman yaratmaya gelirsek çok sevdiğim bir söz vardır. “Bir şeyi yapmak istersiniz, Bir yolunu bulursunuz. İstemezseniz de bir bahane bulursunuz.” Jim Rohn

Günümüzde sabah kusağı bir kadın programı 4 saat, akşam kusağı bir dizi 4 saat şimdi gerçekten bizim mi zamanımız yok? En zamansız olduğun zamanda bile çocukların çorbalarını karıştırırken okuyabiliyorum.

Dikkatimi çeken kitap türlerinden bahsedersek şöyle sıralayabilirim; Kişisel Gelişim, Anne/Bebek/Çocuk, Polisiye/Gerilim, Tasavvuf, Bilimkurgu, Alternatif Tıp ve Seyahat Kitapları gibi…

Gördüğüm üzere kitaplarla pek haşır neşir olmayan bir nesil yetişiyor. Zeynep ve Hamza’da umarım senin bu kitap sevginden nasiplenirler. Sohbetimizi okuyanlara öneri olması açısından Zeynep ve Hamza için tercih ettiğin kitaplardan bir kaçından bahseder misin?

Beni fazlasıyla üzen bir noktaya değinmişsiniz Bahar hanımcım bu konuda endişeliyim. Benim anne ve babam kitap okuyan bireyler değildiler ve erkek kardeşlerimde öyle benim kitaplara olan tutkum 13-14 yaşlarında ergenliğin sınır kapısında başladı. Endişelendiğim konu ise kitap okuma sevgisinin aileden gelmediği düşüncesidir. Çocuğun kitabı keşfetmesi gerekiyor sevmesi için bu düşünceyle şöyle hareket ediyorum. Zeyneb’in (4 yaş)  bir kumbarası var beğendiği şeyleri alması için para biriktirdiği bir de sadece kitap almak için para biriktirdiği bir kumbarası var. Her ay düzenli bir şekilde kitap parası için biriktirdiği kumbaradan alıyoruz. Alışverişimizi online yaptığımız için hediye paketi içinde gönderilmesini rica ediyorum bu onun için heyecan verici oluyor. Hamza ve Zeyneb’in kitap seçimlerinde dikkat ettiğim nokta gelişim evreleri ve ruhsal olarak o an neye ihtiyaç duyduklarıdır. Birkaç kitap önerisinde bulunacak olursam;

 • Elif Yemenici / Eyvah Kalbim Kırıldı
 • Heidi & Daniel Howarth / Her Zaman Her İstediğimiz Olmaz
 • Jan Fearnley / Senin Gibi
 • Christine Beigel & Herve Le Goff / Herşeye Hayır Diyen Aslan
 • Racio Bonilla / Öpücük Ne Renktir

Hazır kitap önerilerine girmişken büyükler için de bir kaç tavsiye almak isterim 🙂

Keyifle okuduğum kitapları sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarım.

 • Adem Güneş / Çocuk Neyi Neden Yapar
 • Özgür Bolat / Beni Ödülle Cezalandırma
 • Mehmet Teber / İdeal Anne Baba
 • Şermin Çarkacı / Başlarım Şimdi Anneliğine
 • Joseph Murphy / Bilinç Altının Gücü

Sohbetin için çok teşekkür ederim. Blog sayfanı yeniden canlandırman ümidi ile… Sevgiler…

Benim için de oldukça keyifli bir röportaj oldu çok teşekkür ediyorum Bahar hanımcım kocaman sevgiler …

 Özlem Ergenç’in sosyal medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Facebook: Özlem Ergenç
Instagram: @ikiminnakannesi
@ikiminnakannesiokuyor

Twitter: @ikiminnakannesi
Blog: http://www.momsofturkey.blogspot.com

 

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Yetenek Avcısı yazarı Fatma Betül Duran röportajı

Fatma Betül Duran Röportajı – Yetenek Avcısı

Bu röportajı şimdiden çok seveceğim… Çünkü ilk kez duyup bildiğim bir isim olmasına rağmen yazdığı …

2 yorumlar

 1. Whats up are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you
  require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 1. Pingback: keto near me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super