Ana Sayfa / içecekler / Kan Şurubu Tarifi

Kan Şurubu Tarifi

Asya’da okula başladığında verdiğimiz kan testlerinde aşırı kansızlık olduğu fark edildi. Çok sağlıklı ve çeşitli beslenen bir çocukta kansızlık olması tuhafıma gitti ama beslenme şekli ile alakalı değilmiş. Genetik unsurların da oldukça etkisi varmış. Kansızlık tedavisi başladığı sırada okulda kaptığı salgın nedeniyle antibiyotik kullanmaya başladı. Antibiyotik ve kan ilacı beraber verilmediğinden doktor kan ilacını antibiyotik tedavisi bitene kadar kesti.

Hemen arkasından Asya hem beyaz tenli hem de alerjik bir çocuk olduğu için kansızlık belirtileri daha net gözükmeye başladı. Yorgunluk, göz altı morluğu ve yüzünde anlamsız sivilcemsi şeyler. Hatta kalbinde biraz üfürüm de başladı kansızlık nedeniyle… Hemen besinlerle takviye etmeye ve protein alımını minimuma indirmeye başladık. Tabi şükür ki yine annem yanımda 🙂

Keçiboynuzu pekmezi, sakatat, kırmızı meyveler derken babaannem siyah üzüm çekirdeğini dövüp kaynatıp içirmemizi söyledi. Annem aktardan siyah üzüm almaya gittiğinde aktar bunu kına kına bitkisinin gövdesi ile kaynatmamızı söyledi. O söylediğinde hatırladık ki gerçekten eskilerden bildiğimiz bir yöntem. Ateşli hastalıklar, anfeksiyonların tedavisi ve ateş düşürmede de oldukça kullanılan bir bitkidir.

Kına kına bir bitki ama gövdesi ağaç gibi kalın. Kaynatıldığında acımsı bir tadı olduğundan şeker ya da bal ile desteklendiğinde rahat bir içim sağlıyor.

Biz Asya’da diğer beslenme yöntemlerini uygulayarak gözle görülür bir iyileşme gözlemledik. Kına kına ve üzüm çekirdeği ile de iyileşmenin daha hızlı olacağına inanıyorum.

Ancak tekrar hatırlatmak istiyorum. Çocuğunu en iyi tanıyanlar anneleridir. Özellikle beslenme noktasında her öneri son derece sağlıklı olsa da besin alerjisi olan bir çocukta ciddi problemlere sebep olacak bir zehire dönüşebilir. O nedenle doktor tavsiyeleri ve anne gözlemi her zaman öncelik olmalıdır. Asya uzun süredir bu şekilde ek takviyeler kullandığı ve annesi olarak kızımı çok iyi gözlemlediğim için rahatlıkla veriyorum ama yine de her yeni şeyi denerken tedbirli davranıyorum.

Kan Şurubu için Malzemeler

  • Yarım kilo çekirdekli siyah üzüm (kurusu ya da tazesi olabilir)
  • 2 küçük kına kına ağacı
  • 2 kaşık şeker
  • 5-6 bardak içme suyu

Tüm malzemeleri neredeyse suyun 5/1’i çekene kadar kaynatın ve kına kına ağacını içinden alın. Dilerseniz kaynarken suyunu alıp içebilirsiniz ama kansızlığa en çok faydası olan üzüm çekirdeklerinin parçalanması gerektiği için blendırdan geçirip ve içerisine bal koyarak tüketmenizi öneririm. Sabah akşam bu karışımı dilerseniz sulandırıp için dilerseniz koyu halde kaşıkla yiyin.

Afiyet Olsun

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan beslenme şu sıralar oldukça gündemde olan ve Vejeteryan beslenmeye göre daha katı kuralları olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super