Ana Sayfa / Yemek Tarifleri / Alternatif Tarifler / İlikli Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

İlikli Kemik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle kasabınıza sıkı sıkı tembihleyin ilikli kemikleri ayırsın sizin için. Ben bizim kasaba taze et geldiği günleri öğrendim ertesi gün akşam gidip kemiklerimi alıyorum. Öyle böyle ilikli kemikte değil… Bildiğin bileğim kadar ilik var içerisinde… Ben çok büyük kemikleri kolay temizlemek için ve tencereye sığsın diye kasaba biraz kırdırıyorum.

İlikli kemik suyu tam nimet, tam şifa…

Küçükken hatırlıyorum evde ilikli kemik varsa iliklerini kimseye kaptırmaz ben yerdim. Anne oldum şimdi aynısını kızıma yapıyorum. Bulyon et suları filan hepsi hikaye. Hepsini geçtim kimyasal. Evde kaynatılan et ve kemik suyu gibi tat bile vermiyor. Siz en güzeli evde kemik sularınızı yaptım.

İlikli Kemik Suyu için Malzemeler

  • Tencerenize sığacak büyüklükte ilikli kemik
  • Soğan
  • Kereviz sapı
  • Sarımsak
  • Havuç
  • Tuz
  • İçme suyu
  • Yarım çay bardağı sirke

Tüm malzemeleri derin ve geniş bir tencereye alın. Kemiğin üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ekleyin ve ocağın altını açın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 6-7 saat kaynatın. İliği kemiği iyice ayrılacak ve sirke sayesinde kemikteki tüm mineraller suya geçecek.

İliklerini hemen ayırıp ilik çorbası yapıyorum. İri kemiklerin içerisindeki iliği alırken kılçık gibi küçük kemikler görürsünüz. Bunların iliğe karışmaması için kemiği sert zemine vurarak iliğini çıkarmayı deneyin.

Eklemdeki yumuşak kıkırdaklar da kaynadığı sırada olabildiğince yumuşuyor. Onları da ayırıyorum ve zaman zaman çorbalara blendırdan geçirerek ekliyorum. İlik ve yumuşak kıkırdaklar en kıymetli yeri kemiğin.

Ben tek kullanımlık kaplara doldurup ağızını sera ile sararak dondurucuda saklıyorum. Bunun için de oda sıcaklığına gelmesini bekliyorum ve bakteri ürememesi için hemen kalın plastik kaplara koyarak dondurucuya alıyorum. Bu şekilde saklaması ve kullanacağım zaman çözdürmeden kaptan çıkarmak daha kolay oluyor.

İlikli kemik suyu soğudukça jöleleşir eğer kaynatma sırasında su takviyesi yaparsanız tam jöleleşme olmayabilir.

Afiyet Olsun.

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Kirpi Piki'nin En Güzel Günü - Ren Çocuk

Kirpi Piki’nin En Güzel Günü (Kitap İncelemesi)

Akşam aldım elime yine çocuk kitabı okudum. “Kirpi Piki’nin En Güzel Günü”nü bugün Tuna’ya sunacağım zevkle. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super