Ana Sayfa / Alerji / Astım ve Alerji İçin Kefir Tüketin

Astım ve Alerji İçin Kefir Tüketin

Kefirin bu konuda faydasını görmüş bir anne olarak, çok büyük bir rahatlıklar “kefir tüketin” diyebiliyorum. 
Bir çok kişi kefiri bilse bile, alerji ve alerjik astım üzerindeki olumlu etkilerinden haberdar değilmiş. Özellikle bu, BaharEli’nin facebook sayfasının takipçileri tarafından son zamanlarda çok sık dile getirildi. 
Bu blogu yazmaya başlamamın sebebi biliyorsunuz kızıma çoklu besin alerjisi teşhisi konulması. Geçen sürede Asya’ya alerjik astım tehhisi de kondu.
Çok şiddetli ve iyileşmesinden ümitsiz olduğumuz alerji son zamanlarda beklenmedik bir şekilde iyileşme sürecine girdi. Doktorumuz Ahmet Hasanzade’nin dediğine göre uzun süredir ilaç kullanmıyor ve alerjik olduğu için ağır geçirmesi muhtemel olan hastalıkları bile hafif, hatta ilaçsız atlatıyor. Bağışıklığının güçlenmeye başlaması, kefir tüketmeye başlamamızla doğru orantılı.
Geçtiğimiz sene Haziran ayında Asya ve bana astım teşhisi kondu. Temmuz 1’de düzenli olarak Asya için kefir mayalamaya başladım. Hafta içi kreşe en az 700 ila 500ml arası keçi sütünden kefir mayalayarak gönderiyorum. Bunun tamamını bitiriyor. Hafta sonu fazla zorlamak istemediğim için mola veriyorum. Zaten o sürede ben bir sonraki haftanın kefirini mayalıyor oluyorum. 
Teşhisten bir yıl sonra yani bu son baharda, Asya’da asla astım öksürüğü olmadı ve kefir kullanımının 4. ayından sonra Asya’nın alerjik belirtileri de azalmaya başladı. Son kontrollerimizde doktorumuzun dediğine göre alerjik belirti neredeyse yok..:)
Alerji ilacı kullanmıyoruz, 3 soğuk algınlığını ilaçsız geçirdik (sadece ağrı kesici, o da çok gerekirse), boy uzaması ve kilosu hızla arttı, alerjen tüketmeye başladık. 
Tabi, kefir tek başına başarmış değil bunu; alerji teşhisi konduğu andan itibaren sıkı diyetimizi bir gün bile bozmadan devam ettirdim. Ayrıca, bağışıklığının çöktüğünü bildiğimizden sürekli bağışıklıkğını güçlendirecek şekilde besledim. Asla ilaca sarılmadım. Çok gerekmedikçe doktorumuz da önermedi zaten. 
Beslemesini sıkı tutunca bağışıklık hızla yerine geldi. Önce alerji ilaçlarından, sonra da hastalandığımızda aldığımız ilaçladan kurtulduk. Alerjik olamasına rağmen 2 yıldır sadece 2 kez kısa süre antibiyotik aldığımızı ve son hafta ciddi bir salgına yakalandığımız halde sadece gerektiğinde ibufen ateş düşürücü vererek atlattığımızı söylesem, sebzenin ve kefirin mucizesine inanır mısınız?

İnanın ve hasta olun ya da olmayı tüketin.  

Dikkat!!! Her zaman uyardığım gibi, bu blogda yazan herşey benim kişisel deneyim ve alerjimize yönelik araştırmalarımdır. Her bünyenin alerjik tepkisi farklıdır. Kefir tüketimi süt proteini alerjisi olanlar için doğru bir yol olmayabilir. Eğer alerjiniz ya da şüpheniz varsa kesinlikle doktora danışmadan kullanmayın. 

Kefir
Kökeni Kafkas Dağlarında yaşayan topluluklara dayanan kefir, fermente süttür. Kefir inek, koyun ve keçi sütünden hazırlanabilir. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadı hafif ekşidir. Sütten farkı “iyi” olarak tabir edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlamasıdır. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir.

Kefirde bulunan bazı bileşenler bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle bağışıklık sistemi sorunlarından kaynaklanan çeşitli alerjilere iyi gelir ve genel olarak iltihaplanmayı önler. Yapılan çalışmalarda kefirde bulunan bakterilerin vücudun alerjik tepkilervermesine neden olan “IgE” üretimini baskıladığı tespit edilmiştir. 

Alerji uzmanları, alerjik hastalıkları olanların her gün mutlaka bir bardak kefir içmelerini öneriyor. “Astım, alerjik burun ve göz akıntısı olanlar mutlaka günde bir bardak kefir tüketmeli. Vücudunun güçlü ve hastalıklarla savaşabilen bir yapıda olmasını isteyenlerin de kefir içmesi gerekli” diyen uzmanlar, Kafkas halklarının uzun ömürlerinin sırrının altında yatan gerçeğin ‘kefir’ olduğunu söylüyorlar.
Ayrıca, bağırsaklarımızda 100 trilyon bakteri yaşar ve bu bakteriler sağlık için önemlidir. Yanlış ve doğal olmayan yiyecekler yediğimizde bu bakteriler bağırsaklarımızın yapısını bozar ve birçok hastalığa davetiye çıkarır. Kefir, bağırsaklardaki bakterilerin vücuda yararlı olmasını sağlar ve bizi birçok hastalıktan korur.
Kefirin Besin Değeri

1 bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir ve 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein içermektedir. 1 bardak kefir içerek günlük A vitamini ihtiyacının %10’ununu, kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve C vitaminiihtiyacının %4’ünü alabilirsiniz. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içerir.

Kefirle Yoğurt Arasında Ne Fark Var?

İkisi de mayalanmış süt ile hazırlanan kefir ve yoğurt görünüş olarak birbirine benzer. Her iki ürün arasındaki fark ise birinin probiyotik üretimine yardımcı olması diğerinin kendisinin probiyotik olmasıdır. Yani yoğurt içerdiği bileşenler ile probiyotik üretimine katkıda bulunurken kefir direkt olarak bu mikroorganizmaları içermektedir. Bu özelliği ile sindirim sorunlarına daha hızlı bir çözüm sunar. Ayrıca kefirde “iyi bakteriler” olan bifidobakterler ve laktobasiller varken, kefirde bu bakterilere ek olarak lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakteriler bulunmaktadır.

Kefirin Diğer Faydaları

Kefir geleneksel olarak bir çok sağlık sorununa iyi geldiği söyleniyor ama bunlar hakkında bilimsel çalışma çok az. Yani kesin olarak bu sağlık sorunlarına iyi gelip gelmediği bilinmemektedir. Bu hastalıklardan biri söz konusuysa, önce bir doktora gitmek tabi ki en mantılısı. Benim fikrimce kefiri düzenli içmenin bir zararı olmadığından, hatta faydası olacağından tedaviyle beraber tüketebilirsiniz.
 • Antibiyotik etkisiyle iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olur
 • Fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur
 • Bağırsakları temizler, bakteri ve mikropları öldürür
 • Sindirime iyi gelir, kabızlığı önler
 • Mide ülserinin tedavisinde kullanılır
 • Sinüzite iyi gelir
 • Enfeksiyonlu hastalıklarının tedavisinde kullanılır
 • Kolesterolü düşürür
 • Kanserin oluşmasını ve ilerlemesini önler
 • Kanserli tümörlerin gelişimini durdurur
 • İçerdiği A vitamini ile göz sağlığına katkıda bulunur
 • Güçlü kemikler ve dişler için önerilir
 • Kalp sağlığını korur
 • Karaciğere faydalıdır
 • Harici olarak kullanıldığından egzama tedavisine yardımcıdır
 • Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu önler
 • Şişkinliği önler
 • Cilt mantarı tedavisine yardımcıdır
 • Mide kramplarını hafifletir
 • Akciğer enfeksiyonlarına karşı kullanılır

Kefirin Dezavantajları

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. 1 bardak kefir 150 kaloridir ve 8 gram yağ içerir. Yağ oranının az olması için kefir satın alırken “az yağlı” ya da “diyet” olmasına dikkat edin. Organik kefir normal kefirden daha fazla “iyi bakteri” içermektedir. Bazı araştırmalar kefirde bulunan bazı bakterilerin ishale neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Kefir ve diğer probiyotikler bebeklerde kullanılmamalıdır.
Çocuklarda Kefir Tüketimi
Uzmanlar, meme ve bağırsak kanserli hastaların kefir tüketmesinde çok büyük fayda olduğunu ve Sezaryenle doğum yapan annelerin bebeklerinin bağırsaklarının daha iyi çalışması ve bebeğin güçlü bünyeye sahip olması için 6 aylıktan itibaren anne sütüne ek olarak bebeğe kefir içirilmeli diyor. 
Kefir ayrıca bağırsak problemi, kabız veya ishal olan, bağırsak iltihabı geçiren herkesin içmesi gereken bir içecektir.
Yine uzmanlar diyor ki;
Çocukluk çağından başlayarak, kefiri hayatımızın en önemli içeceği haline getirmeyi alışkanlık edersek uzun yaşamanın sırrını yeni nesillere aktarmayı başarırız. Çocuklarımıza para ve mülkten çok daha önemli olan sağlığı miras bırakmış oluruz.

Sağlıkla…


Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Kızılcıklı Beyaz Çikolatalı CheeseCake

Kızılcıklı ve Beyaz Çikolatalı CheeseCake

En sevdiğim tatlılardandır CheeseCake… Özellikle ilk hamileliğimin sonunda şeker diyeti yapmak zorunda kalacak kadar çok …

32 yorumlar

 1. Yaklaşık bir yıldır ben de evde kefir mayalıyorum, kefir içelim, sağlık bulalım 🙂 Sevgiler…

 2. Kefirin tadına bir türlü alışamadım (:

 3. hazır satılan, meyveli falan kefirler acaba evde mayalanan kadar faydalı mı?

 4. mutlaka çok faydalıdır ama tadı bana çok hoş gelmiyor..

 5. Maalesef marketlerde satılan kefirlerin pek fayfası yok. Kefir metale ve ısıya değdiği anda besin değerini kaybeder. Fabrikasyonlarda bir çok işlemden geçiyorlar ve faydasını kaybediyor. Ve onlar kefir mayasıyla mayalanmıyorlar bildiğim kadarıyla. Farklı yollarla yapılıyor bu işlem ve doğru olan yönten o değil. Yani herşey gibi evde yapılanı sağlıklı ve faydalı olanı b

 6. düzenli olarak içmek lazım aslında

 7. nekadar çok faydası varmış

 8. Çok seviyorum ben de bu akşam mayalayacağım yine:) Bir keresinde yoğurt diye cacık için kefiri boca ettim(koyuydu fark etmedim:) hiç bozmadım devam gayet de güzeldi:)

 9. Kefir gerçekten bir mucize…

 10. bilmediğim bir tat korkarım yeni tatlardan bazen 😀
  eğer gelmediyseniz bloğuma katılmanızı beklerim sevgiler.. =) http://kozmetikpsikolojisi.blogspot.com.tr/

 11. blogunuza geldim ve kefiri de kullanmanızı tavsiye ederim. Ayranın biraz daha mayhoşu 🙂

 12. Evet kesinlikle iyi yapmışsınız. Herkes kefir içimiş oldu sayenizde 🙂

 13. Bir ara ne çok içtik. Bıkınca buzlukta donduruyorum. Sonra bir kaç kere sütünğ değiştirince tekrar kefir yapmaya devam ediyor.

 14. Bende 3 yıldır evde kefirimi kendim yapıyorum. Herkes bu güzel içeceği içmeli diyorum.

 15. Bi ara kefir mayalıyordum ben de.
  Ne oldu, unuttum gitti yahu!

 16. tekrar başlayın bence 🙂

 17. Ben de çok faydasını gördüm.Reflüm vardı.Hakikaten iyileştirdi.Herkese tavsiye ediyorum 🙂

 18. Kefir alerji yapıyor mu? Göğüs kanseri tedavisi gördüm. Kefir içmeye ne zaman başlasam boyun ve gerdan bölgemde kaşıntı başlıyor.

 19. Kefir alerji yapıyor mu? Göğüs kanseri tedavisi gördüm. Kefir içmeye ne zaman başlasam boyun ve gerdan bölgemde kaşıntı başlıyor.

 20. Kefir süt ürünü olduğundan eğer süt proteini alerjiniz varsa alerji yapar… Bu durumda alerji uzmanına görünmenizi öneririm.

 21. Kefir mayasini nereden bulabiliriz

 22. Ziraat fakültelerinden temin edebilirsiniz. Ya da kefir mayalayan birinden bölebilirsiniz. Kefir mayaladıkça çoğalıyor

 23. Kefir üzerinde yapılmış kapsamlı bir araştırma yok ancak süt proteinine karşı bir hassasiyetiniz de olabilir. Doktora danışmakta fayda var. Alerji uzmanı yardımcı olabilir size

 24. Bu yorum yazar tarafından silindi.

 25. Bahar hanım; kefiri nasıl yaptığınızdan, kaç günde mayalandığından, nasıl saklanması gerektiğinden, işin pratik tarafından, vb. biraz daha bilgi verir misiniz? Bu konularda pek bilgimiz yok, bizim çocuklarda alerjik bünyeliler. Sürekli kullanmak istiyoruz. Tabi önce maya bulmak gerek.

 26. Merhaba;
  Kefirin nasıl yapıldığına dair bilgiyi http://bahareli.blogspot.com.tr/2014/01/kefir-nasl-yaplr.html linkindeki yazıdan okuyabilirsiniz.
  Blogun arama motoruna "kefir nasıl yapılır" diye yazarakta yazıya ulaşabilirsiniz.
  Sevgiler

 27. Benim oğlumda alerjik astım içeceği zaman biraz ocakta ıstsam olurmu acaba.Kefir biraz soğuk oluyor bizde soğuk birşey yiyince öksürcek diye kokorkuyorum.Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Kefir ısıya ve metale temas ettiğinde sağlıklı özelliklerini kaybeden bir besin. O nedenle oda sıcaklığına getirmenizi ya da cam bir bardak içerisinde sıcak sıya kısa bir süre tutarak ısıtmanızı tavsiye ederim.

 28. Kefir mayalarken çiğ süt alıp kaynatıp soğutup mu mayalayım.Yoksa marketten kutu süt alıp onunlamı mayalayım. Birde günlükmü mayalamak yada 4 veya 5 günlükmü mayalasam teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super