Ana Sayfa / Genel / Rus Yemek Kültürü

Rus Yemek Kültürü

Geniş topraklara üzerinde yer alan Rusya, değişik kültür ve damak tadına sahip zengin yemekleri ile dünya mutfakları arasında önemli bir yer tutuyor. Çarlık Rusya döneminden kalan ihtişamlı yemeklere sahip Rus mutfağı, zengin çeşitleri ile dikkat çekiyor. Rus mutfağını diğer mutfaklardan ayıran en önemli özellik, yoğun şekilde deniz ürünleri kullanması oluyor. Kahvaltıda bile lakerda, havyar ve diğer balık ürünlerini tüketen Rus toplumu, böylece diğer dünya mutfaklarıyla olan en belirgin farkını da ortaya koyuyor.  
Rus Mutfağı Özellikleri
Rus mutfağının en dikkat çekici özelliği, yemek yaparken yağda kızartma yönteminin tercih edilmemesi oluyor. Eski dönemlerde yemeklerini taş sobalarda pişiren Ruslar, bu geleneği bugün, yemeklerini haşlama, kısık ateşte pişirme, fırında bekleterek pişirme şeklinde sürdürüyor. Salamura ya da turşu yapma, tütsüleme, tuzlama ve konserve gibi yöntemlerin çokça tercih edilmesi de Rus mutfağı özellikleri arasında öne çıkıyor. Çorba, Rus mutfağı yemek tarifleri arasında her zaman özel bir yere sahip oluyor. Yaklaşık 500 çeşidi bulunan Rus çorbaları, bol malzemeli ve koyu kıvamlı olarak yapılıyor. En ünlü çorbalarından biri olan “borç çorbası” dünyaca ünlü bir yemek olarak birçok yerde tüketiliyor. Çorba ile başlanan yemeğe ana yemek olarak et ve yanında patatesle devam ediliyor. Etin de deniz ürünleri gibi oldukça büyük bir yer tuttuğu Rus mutfağı yemekleri, av hayvanı etlerinin sebze olarak havuç, sarımsak, soğan, şalgam, bal kabağı, kırmızı pancar, salatalık, lahana ve patates kullanılarak pişirilmesi temeline dayanıyor.  
Rus Mutfağı Yemekleri
Farklı kültürleri bünyesinde barındıran Rus mutfağı, buna paralel olarak farklı yemek kültürlerini de mutfaklarında yaşatıyor. Ancak, farklı mutfak kültürlerini ortak paydada toplayan özellik ise yemeklerde kullanılan aromatik baharatlar ve otlar oluyor. Anason, dereotu, nane, sarımsak ve soğan gibi antik çağlardan beri Rusya’da kullanılan aromatik bitkilerin yanı sıra tarhun otu, tarçın, safran ve karabiber gibi baharatlar da et ve balık yemeklerinde sıklıkla kullanılıyor. Rus mutfağında yer alan ekşi krema ve tereyağı ile hazırlanan “smetana” sosu; çorbalarda, sebze ve et yemeklerinde sevilerek tüketiliyor. Zengin yemek çeşidine sahip Rus yemek kültürü, yemeklerinin zenginliği kadar sunumundaki ihtişamıyla da adından söz ettiriyor. Rusların en çok kullandıkları meze olan “zakuski”; füme somon, söğüş et, haşlanmış deniz ürünleri, patates, biber, patlıcan ve enginar dolmalarının yanı sıra havyar ve yumurta da içeren bir ordövr tabağı olarak votka ile birlikte tüketiliyor. Et yemeklerinde tuzlu mantar, elma ve orman yemişleri kullanan Rus mutfağı, kendine özgü bir damak tadı kazanıyor.

Knorr’un sizler için hazırladığı http://www.herkessofraya.com adresinden Rus yemek tariflerine ulaşabilir; kendiniz ve aileniz için farklı ve yeni yemekleri deneyebilirsiniz.

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Kirpi Piki'nin En Güzel Günü - Ren Çocuk

Kirpi Piki’nin En Güzel Günü (Kitap İncelemesi)

Akşam aldım elime yine çocuk kitabı okudum. “Kirpi Piki’nin En Güzel Günü”nü bugün Tuna’ya sunacağım zevkle. …

24 yorumlar

 1. dünya mutfaklarının çoğunu bilirim tadına baktım ama rus mutfağı hiç denk gelmedi..

 2. Borç corbasını merak ettim 🙂

 3. Ben de yeni keşfediyorum 🙂

 4. En azından bir kere denemek lazım, verdiğiniz herkessofraya linki için teşekkürler 🙂

 5. Kahvaltıda balık yemek çok ilginç geldi. Borç çorbası Rus yemeklerinden sanırım en bilinenidir. Yani, ben bir tek onu biliyorum:)

 6. Kahvaltıda balık yemek çok ilginç geldi. Borç çorbası Rus yemeklerinden sanırım en bilinenidir. Yani, ben bir tek onu biliyorum:)

 7. Beyoglunda yasarken kismet oldu rus lokantasina gitmek. Güzel bir mutfaklari var.

 8. Çok sevindim hoşgeldiniz. Uğrayacağım

 9. mrb yazını gerçekten güzel elinize sağlık

 10. cialis generic price comparison

 11. Amoxicillin Ortho Tricyclen Lo

 12. Retin A Without Prescription

 13. Canadian Pharmacy Online Drugstore

 14. Propecia Shop Anonymous

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super