Ana Sayfa / Ne Nedir? / “Brokoli”nin Faydaları

“Brokoli”nin Faydaları

Brokoli, tam bir C vitamini deposu. Üstelik de lif kaynağı. İçeriğindeki lifler sindirime çok yardımcı oluyor.

Dikkat!!!
Bebeğinizin ilk gıdalarından biri olarak brokoliyi seçmemelisiniz. Çünkü brokoli sindirim sırasında gaz yapabilir. Bu da hem bebeğinize hem de size zor zamanlar yaşatabilir. Küçük gurmeniz ile brokoliyi en erken 8 aylıkken tanıştırmalısınız. Eğer bebeğinizin sindirim sorunu varsa biraz daha büyümesini bekleyin. Bu konuda doktorunuzun fikrini sorun.
 
İçerdiği yüksek lif ve düşük şeker sayesinde diyabet hastalığına karşı iyi bir yardımcıdır. Lifler kandaki şeker miktarını azalttığı için insülin minimum seviyede tutulabilir. Bunun dışında kadınsal bir hormon olan östrojeni azalttığı için testesteron miktarı artış gösterir. Bu nedenle erkeklerin brokoli tüketmesi önemlidir.
 
1 bardak (91 gram) brokolide;
 
 • A vitamini 567 IU  
 • C vitamini 81.2 mg
 • K vitamini 92.5 mcg
 • Folat 57.3 mcg
 • Kalsiyum 42.8 mg
 • Magnezyum 19.1 mg
 • Fosfor 60.1 mg
 • Potasyum 288 mg
 • Sodyum 30.0 mg
 • Kalori 31
 • Lif 2 g
 • Şeker 2 g
 • Protein 3 g
 • Omega 3- 19.1 mg
 • Omega 6- 15.5 m
Her ne kadar üzerinde olumsuz yorumlar olsa da sağlıklı gıdalar arasında kutsal denebilecek bir yere sahiptir.
Brokoli, bünyesinde kanser savaşçısı olarak tabir edebileceğimiz birçok biyokimyasal barındırır. Bunlardan en bilineni ve üzerinde en çok çalışma yapılanı izotiyosiyanattır. Bu kuvvetli kimyasal madde, karaciğer tarafından üretilen, vücutta kansere neden olabileceği düşünülen ajanları nötralize etmeye yarayan enzimlerin üretimini arttırır. Bunun sonucunda da DNA daha az hasar görerek tümörün artması engellenir. Bunun dışındaki kimyasallardan bazıları da çok kuvvetli olup, vücutta var olan kanser hücrelerini dahi azalttığı düşünülmektedir.
Brokolide bulunan ve kanser savaşçısı olarak tabir edebileceğimiz bir başka kimyasal da indol-3-karbinoldür. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bu kimyasal maddenin, vücuttaki östrojen hormonunu bir şekilde düştüğü ve meme kanseri oluşum riskinin de buna bağlı olarak azaldığı sonucu çıkmıştır. Son dönemlerde indol-3-karbinol maddesinin meme kanserine karşı koruyucu ve büyüme hızını yavaşlatıcı etkisi olduğunu gösteren sayısız çalışma gerçekleştirilmektedir. Devam etmekte olan çalışmalarda, hayvanlar üzerinde etkili olan bu maddenin insanlar üzerinde de benzer etkiyi gösterip gösteremeyeceği denenmektedir.
Bir çok bilim adamı, brokolide tanımlanmamış daha birçok kanser karşıtı kimyasalın bulunduğunu düşünmektedir. Ancak kansere karşı koruyucu etki gösterebilmesi için günde minimum ne kadar brokoli tüketilmesi gerektiği henüz aydınlatılabilmiş değildir. Bununla birlikte brokolinin filiz kısmında bulunan izotiyosiyanat maddesinin, sebzenin tümünde bulunan konsantrasyondan on ile yüz kat daha fazla olduğu için, brokoli yenmese dahi en azından yemeklerin yanına brokoli filizlerinden serpilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir. Yapılan salata veya sandviçlere brokoli filizlerinin serpiştirilmesi, fazla miktarda brokoli almaya gerek kalmadan, içerisindeki sağlıklı maddelerin çoğunu almaya yetecektir.
Yukarıda saymış olduğumuz kanser karşıtı ajanların yanında brokoli, lif, C vitamini, beta karoten, folik asit ve çeşitli bir dizi besleyici mineral içermektedir. Bununla birlikte, bir tabaklık servisi sadece 50 kalori içermektedir. 
 
Brokolinin Faydaları
Sağlıklı Gözler
Brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler karotenoid familyasına ait olan lutein ve zeaksantin isimli, gözün lenslerinde yoğun olarak bulunan kuvvetli fitokimyasal antioksidan maddeleri bolca içerir.
Güçlendirilmiş Bağışıklık Sistemi
Bir porsiyon brokoli günlük tüketim için tavsiye edilen C vitamininin tamamını karşılamakla birlikte, içerdiği 1400 miligram civarında beta-karoten ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Az olsa da kayda değer miktarda çinko ve selenyum içerir ki bu mineraller de sayısız bağışıklık savunma mekanizmasında kofaktör görevi görür. İçerdiği C vitamini iltihap önleyici yapısı nedeni ile, kışın görülen çeşitli soğuk algınlığı septomlarına karşı destekleyici eleman görevini üstlenir.
Kusurlu Doğum Karşıtı
Hamilelik döneminde folik asit eksikliği, fetüsün sinir sistemi hücrelerinin sağlıklı bölünme gerçekleştirememesinden dolayı oluşan kusurlu doğumları önlemenin en etkin yönlerinden biri, hamile kalmadan en az altı ay öncesinden düzenli bir folik asit kürü uygulanmasıdır. Bir porsiyon brokoli yaklaşık 90 mikrogram folik asit içermektedir ki bu miktar günlük alınması tavsiye edilen miktarın yaklaşık dörtte biridir.
Kuvvetli Kemikler
Yapılan çalışmalar, brokolinin, iskelet sisteminin gelişimi ve sağlıklı kalmasında zorunlu bir element olan kalsiyumu, günlük tüketilen birçok gıdadan çok daha fazla içerdiğini göstermektedir. Özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için brokoli önemli bir kalsiyum kaynağı olarak değerlendirilmelidir.
Brokoli çok değerli bir besin olup, insan sağlığı için önemli faydaları bulunmaktadır. 
1. Brokoli kanserle mücadelede oldukça önemli bir sebzedir. Hücreleri kansere karşı korur. Kansere karşı koruma sağlayan madde brokolinin içinde bulunan sulforafan maddesidir.
2. Brokoli tam bir vitamin ve mineral deposudur. Özellikle beta-karoten açısından oldukça zengin bir besindir. Beta-karoten vücut içinde bulunan serbest radikallere karşı önemli bir görev üstlenir. Bu sayede önemli hastalıklara karşı koruma sağlar. Önemli bir antioksidandır. Brokoli ayrıca içinde bol miktarda C vitamini, folik asit, potasyum, selenyum ve kalsiyum bulunmaktadır. Brokoli önemli bir lif kaynağı besin olarak da bilinir.
3. Brokoli içinde barındırdığı C vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini sağlar. Selenyum mineraliyle inme ve kansere karşı yardımcı olur. Aynı şekilde kalsiyum ve folik asit içeriği de kansere karşı koruyucu bir etki gösterir. Potasyumla vücudun sıvı dengesini ayarlar.
4. Tüm bu özelliklerinin içinde brokoli en önemli işlevini kansere karşı koruma sağlayarak yerine getirir. Nitekim yapılan bir araştırmada brokolinin kadınlarda özellikle meme kanserine karşı önemli bir koruma sağladığı ve meme kanseri olan kadınlarda yaşam süresini uzattığı ortaya çıkmıştır.
Araştırmayı yapan uzmanlar aralarında brokolinin de bulunduğu turpgiller ailesine giren bazı besinlerin meme kanseri konusunda etkili olduğunu belirtmektedirler. Brokolinin yanında Brüksel lahanası, karnabahar, lahana ve kıvırcık lahananın önemli sebzeler olduklarını belirtiyorlar.
5. Brokoli gebelik dönemindeki kadınların daha sağlıklı bir gebelik geçirmeleri ve daha sağlıklı bir bebek sahibi olmaları için de önemli bir sebze olabilir. Bu katkıyı sağlayan unsur brokolinin folik asit zengini bir besin olmasındandır. Folik asit gebelik döneminde oldukça ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Anne adaylarının bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve enerjisinin artmasına yardımcı olur.
6. Vejetaryen beslenme şeklini benimsemiş kadınlarda genelde D vitamini eksikliği görülmektedir. Bu eksikliği gidermek için yine brokoli oldukça faydalı olabilir.
7. Brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler saç sağlığına da oldukça olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Bunu da içinde barındırdığı C vitamini vasıtasıyla yapar. Saçlardaki kurumayı önler ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
 
Aklınızda Bulunsun
 
-Brokoli alırken, üzerinde küçük çiçeklerin olduğu demetleri seçmemeye özen gösterin.
-Brokoliyi buharda pişirebilir ya da zeytinyağında sote edebilirsiniz.
-Kaynatarak pişirmek antikanserojen etkiyi azaltıyor. En iyisi 3-4 dakika buharda tutmak.
-Sote ederken brokolinin iyice piştiğinden emin olun. Yarım pişmiş brokoliyi bebeğinize vermeyin.
-Bazı araştırmalara göre mikrodalga fırında pişen brokoli besin değerini yitiriyor.
Bebeklere uygun brokoli tarifleri araştırıyorsanız, brokoli çorbası ve brokoli salatası favori.
 

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan beslenme şu sıralar oldukça gündemde olan ve Vejeteryan beslenmeye göre daha katı kuralları olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super