Çocuklarda Sık Görünen Alerjik Hastalıklar

Çocuklarda tüm alerji çeşitleri, farklı yaş gruplarında farklı şekillerde kendini gösteriyor. Bebek ve küçük yaştaki çocuklarda çoğunlukla egzama ya da gıda alerjisi olarak ortaya çıkıyor.
Özellikle egzama yaşayan çocuklar, okula başladıktan sonra, yüksek oranda alerji ve astım riski taşıyorlar.

Egzama
Bu alerji türü yüzde 10-20 oranında erken belirti gösteriyor ve özellikle bebeklik döneminde sık görülüyor. Egzama, döküntü oluşumu ile eş karakterlidir. Döküntü genelde kırmızı ve kuru, küçük kabarcıklar ve pullanma şeklindedir. Bebeklerde genelde, kafa derisi, yüz (özellikle yanaklar), göğüs, gövde, kollar ve bacaklarda belirir. Büyük çocuklarda ise daha çok, dirsek bölgesi ve dizlerin arkasında oluşur.

Gıda Alerjisi
Genellikle bebek ve çocuklarda ek gıdaya geçiş sonrasında ortaya çıkar. Gıda alerjileri genelde deride kurdeşen, şişlik, kaşıntı ya da kızarıklık olarak belirir. Bu belirtiler kimisinde gıdayı yer yemez ortaya çıkabildiği gibi, alerjeni tükettikten belli bir süre sonra da kendini gösterebilir.

Küçük çocuklarda gıda alerjileri; mide bulantısı, kusma, karın ağrıları, ishal, solunum güçlüğü (astım belirtileri), burun akıntısı, hapşırma ve baş dönmesi gibi belirtilere de neden olabilir. Bazı durumlarda çocukta, yaşamını tehlikeye sokabilecek ciddi bir alerjik reaksiyon da görülebilir.

Not: Alerji anne sütünden çocuğa geçmez. Anne sütü, bebek için en sağlıklı ve alternatifsiz besindir. Bu nedenle, anne ve çocuk arasındaki özel bağ kesilmemelidir.

Nazal Alerjiler
Alerjik rinit, egzama olan çocukların yaklaşık olarak yüzde 50’sinde görülür. Alerjik rinit, genellikle okul çağında başlayan bir rahatsızlık olsa da daha erken yaşta da görülebilir. Erken dönemlerde evcil havyan tüyü, toz ve küf ten etkilenen çocuklar, ileri yaşlarda daha çok polenlere karşı alerjik reaksiyon gösterirler.

Alerjik rinit; hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde ve burunda kaşıntıyla belirir. Bazı çocuklarda, burundaki kaşıntıyı gidermek için elin ayasıyla burnun yukarıya doğru sürtülmesi, burnun altında yatay bir çizgilenmeye neden olur.

Alerjik Astım
Astım, çocuklarda en sık görülen alerjik hastalıktır. Astım vakalarının büyük çoğunluğu alerji nedeniyle ortaya çıkar. Aslında, alerjik riniti olan 4 çocuktan 1’i astım gelişebilir. Astım, gençlik öncesi erkeklerde ve gençlik yıllarında kadınlarda daha sık görülmesine rağmen, herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir.

Astım belirtileri:
Öksürük, öksürük varyant astımın tek göstergesi olabilir.
Kuru ve hırıltılı öksürük, genellikle geceleri ve fazla hareket sonrası daha da kötüleşir. Bu kötüleşme, bazı çocuklarda kusmaya bile neden olabilir.
Her öksürüğün astım anlamına gelmediği unutulmamalı ve belirtiler gözlemlenmelidir. Bronşlardaki daralma nedeniyle, havanın geçerken zorlanmasıyla ortaya çıkan hırıltılı soluk alıp verme, astımın en önemli bulgusudur. Hırıltılı solunum genellikle, diğer astım belirtileri ile daha da artar.

Nefes darlığı nedeniyle bazı çocuklar, yaşıtlarından daha hızlı nefes almak zorunda kaldıkları için daha çabuk yorulurlar. Ağır astımı olan çocuklar, gece boyunca yaşadıkları nefes darlığı nedeniyle dinlenememe, uykuyu alamama sorunu yaşarlar.

Göğüs sıkışması, çocukta birisinin onu sıktığı ve göğsünü acıttığı hissi şeklinde gelişir.

Çocuğunuzu Alerjiden Nasıl Koruyabilirsiniz?

 • Alerji büyük oranda genetiktir. Eğer ailede astım, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklar varsa çocuğa bilinçli yaklaşılmalı, alerji şüphesi her zaman akılda tutulmalıdır.
 • Çocuklarda besin alerjileri, genelde ek gıdaya geçildiğinde başlar. Bu yüzden, nedensiz bir şekilde ek gıdaya başlanmamalıdır.
 • Evde bulunan halı, kilim, battaniye ve oyuncak gibi eşyalar toz tutma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, bu tür eşyaları evden, özellikle çocuğun odasından uzak tutmak iyi bir önlemdir. Çocuğa alınacak eşyaların da anti-alerjik olmasına özen gösterilmelidir.
 • Sağlıklı bir ev ortamı için ideal nem oranı %55 olarak belirtilmiştir. Nem; akar ve küf mantarlarının sayısını arttırdığı için önerilen oranın üzerine çıkılmamalıdır.
 • Evler, en az haftada bir mutlaka yüksek emiş gücüne sahip, dışarı toz vermeyen bir elektrikli süpürge ile süpürülmelidir.
 • Çamaşırlar, haftada bir kez 55 derece ve üzerinde yıkanmalıdır. Kıyafetlerde pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

İlgili Yazılar

Kaydet

17 Yanıt

 1. Evet gercekten de cok goruluyor ben 6 aylik iken yakalandim brosit astim benimki.. toza ve polene alerjim var.. kimilerinin Ergenlik doneminde geciyor demisyi foktor lakin benimki gecmedi.. Yasamayi ogreniyorsunuz ama olmasaydi iyiydi 🙂
  Boyle bir yaziya yer verdiginiz icin tesekkur ederim

 2. birgül erdogan dedi ki:

  Ne güzel konulara değinmişsiniz. Harika tebrik ederim gerçekten.

 3. birgül erdogan dedi ki:

  Ne güzel konulara değinmişsiniz. Harika tebrik ederim gerçekten.

 4. sofrada bulus dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler..

 5. Eminekanak Kanak dedi ki:

  Ne kadar yararli bir yazi olmus ellerinize saglik alerji basli basina zor bir durum hele de cocuklarda olunca ssnirim daha da zor oluyor:-(
  madamemine.blogspot.com

 6. Tekrarlarını yayınlaman bile çok faydalı pek çok anneye ışık oluyorsun canım.

 7. Bilgiler için teşekkürler,çocuk büyütmek ne kadar zor 🙁

 8. Ayrıntılı olarak tekrar okuyacağım teşekkürler..

 9. Ayrıntılı olarak tekrar okuyacağım teşekkürler..

 10. Bahar Elkovan dedi ki:

  çok geçmiş olsun. alerji geçmediği gibi zamanla şekil değiştirerek ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilir. Doktora gitmenizi öneririm. Bir alerji uzmanı size sağlıklı sonuç verecektir.

 11. Bahar Elkovan dedi ki:

  teşekkür ederim

 12. Bahar Elkovan dedi ki:

  aslına bakarsanız çocuklara daha kolay. daha doğrusu astım krizleri büyüklerde ilk kendini gösterdiğinde daha ağır geçiriliyor. küçükken yaşanılan astımı vücut zamanla telöre edebiliyor… teşekkür ederim ilginize

 13. Bahar Elkovan dedi ki:

  teşekkür ederim. Alerjik farkındalık eğitimleri öncesinde tekrar etme ihtiyacı duydum. Hem insanları biraz daha bilgilendirip bilinçlendirmek hem de olayın ciddiyetinin altını çizmek istedim. İlginize teşekkür ederim. Çok sağolun…

 14. Alerji ile mücadele etmek zor gerçekten (:

 15. Eminekanak Kanak dedi ki:

  tüm hastalıklar kötülükler keşke uzak olsa tüm çocuklardan bu güzelbilgilendirme içinde teşekkürler

 16. Bahar Elkovan dedi ki:

  Ben teşekkür ederim Emine Hanım.. Maalesef hastalıklar çocukların yakasını bırakmıyor ama hepsinin çaresi olmasını temenni ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir