Ana Sayfa / Ne Nedir? / Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel Lahanasının Faydaları

Geçtiğimiz sene çok tüketti Asya brüksel lahanasını.
Kış aylarının vazgeçilmezi olan bu sebze turpgillerden ve denilene göre kansere yakalanma riskinin büyük oranda azaltıyormuş.
Ayrıca içeğindeki folik asit nedeniyle hamileler için de oldukça önemli bir besin.

Bir çok mineral ve vitamin içeren Brüksel lahanasının 100 gr. çiğ (pişirilmemiş) için besin değeri;
42 kalori, 4,2 gr. protein, 6,4 gr. karbonhidrat, 0 kolesterol, 4 gr. lif, 72 mgr. fosfor, 32 mgr. kalsiyum, 450 mgr. potasyum, 1,1 mgr. demir, 115 mgr. C vitamini, 1 mgr. E vitamini ve önemli miktarda A vitamini kaynağı betakaroten ile folik asit içerir.

 
Dikkat: tüm sebze ve meyveleri tüketirken alerjinizi göz önünde bulundurun. Eğer her hangi bir besine karşı alerjiniz ya da alerji şüpheniz varsa lütfen önce doktorunuza danışın.

Bunların yanı sıra; turpgillerdeki tüm sebzeler gibi, özellikle mide ve kalınbağırsak (kolon) kanserine yakalanma riskini en aza indirir.

C, E ile A vitamini (betakaroten) gibi antioksidan maddeleri yüksek oranda içerdiğinden kalp ve hastalıklarına yakanama, kalp krizi geçirme ve katarak illertien tutulma riskini de düşürür.
Yüksek oranlarda demir minerali ile folik asit içerdiğinden kansızlığı önler ve gebelik döneminde tüketildiği zaman doğacak çocuğun zekasını geliştirir. Bazı kaynaklara göre doğum yapacak kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma tehlikesini en aza indirir.
Gene yüksek düzeyde potasyum minerali içermesi nedeniyle brüksel lahanası, yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu belli düzeyde tutar.
Bizim ülkemizde henüz çok kişi tarafından bilinmese de, brüksel lahanası başta gebe olan kadınlar olmak üzere, herkes tarafından düzenli ve yeterli miktarda kullanılmalıdır. Bürüksel lahanasını ister çorba olarak tüketin, isterseniz de et yemeklerinin yanına haşlayıp servis edin. Özellikle küçük boyda olanları daha kullanışlı olduğu için, brüksel lahanası alırken küçüklerinden seçmeye de dikkat edin.

Karaciğer, mide ve kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. Kalp hastalıklarına yakalanmayı önler.  Hipertansiyonu düşürür ve tansiyonun dengede kalmasını sağlar. Kalp krizi riskini en aza indirir.

Dikkat: Turpgiller familyasındaki tüm sebzeler gibi brüksel lahanası da vücudun iyot emilimini azaltır. Bu nedenle haftada 3-4 kezden daha sık tüketen kişiler, bunun yanı sıra zengin iyotlu besinler ya da iyotlu tuz almalıdır.

 

Kaydet

Kaydet

Hakkında bahareli

Kontrol Et

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan Köfte (Pirinç Köftesi)

Vegan beslenme şu sıralar oldukça gündemde olan ve Vejeteryan beslenmeye göre daha katı kuralları olan …

19 yorumlar

  1. Brüksel lahanası bizde alerji yapmıştı.Hala yediremediğim sebzelerdendir.

  2. Evet maalesef alerji o kadar çeşitli ki akla gelmeyecek şeyleri bazen yiyemiyorlar. O nedenle hiç bir gıdayı test etmeden vermemek lazım. Umarım tölere edecektir zamanla. Geçmiş olsun

  3. Hic sevemedim. Lahana nin tiroiti yavaslattigini ögrendigimden beri hic yemiyorum.

  4. Evet herkes sevmiyor ama Asya'nın damak tadı bu şekilde geliştiğinden çok büyük zevkle yiyor.

  5. Over The Counter Prednisone At Walmart

  6. Prix Du Clomid Franche Comte

  7. Viagra Prescription Nhs

  8. Generic Worldwide Amoxicilina France No Doctors Consult Mastercard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super